25 червня 2020 року о  10:00  відбудеться засідання круглого столу Реалізація Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Пошуки взаєморозуміння між споживачами, надавачами послуг та владою, яке організовує Асоціація «Укрводоканалекологія».

До участі запрошені:

Дмитро Новицький (Президент Асоціації «Укрводоканалекологія», Голова правління – генеральний директор ПрАТ «АК «Київводоканал»), Євген Пивоваров (Голова підкомітету з питань централізованого водопостачання, водовідведення, виробництва тепла та теплопостачання Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг), Представники Мінрегіону, Представник НКРЕКП, Володимир Галанюк (Офіс підтримки реформ Мінрегіону), Юрій Кузьменко (Заступник генерального директора з метрології, оцінки відповідності засобів вимірювальної техніки та наукової діяльності ДП «Укрметртестстандарт»), Олег Лукаш (ТОВ «ІН-ПРЕМ»), Максим Гаврилкін (ТОВ «ЕТАЛОН – АСП»), Андрій Торубара (ТОВ «Енергозберігаючі технології»), Андрій Нікітін (Віце-президент Асоціації «Укрводоканалекологія, Директор КП «Житомирводоканал»), Дмитро Ванькович (В.о. директора ЛМКП «Львівводоканал»).

Для прозорих взаємовідносин між споживачами та надавачами послуг є єдиний спосіб, якій існує в світі – облік наданої та спожитої води. Згідно Закону України «Про комерційний облік» загальнобудинковими  лічильниками повинні бути оснащені усі будинки, які користуються послугами централізованого водопостачання та водовідведення.

І згідно цього ж закону лічильники в квартирах є  розподільчими. Споживач має право  також отримувати послугу за нормою, яка найчастіше набагато вища за реально спожиту воду. Розрахунок проводиться за спеціальною формулою затвердженою Мінрегіоном, де одним із складових є показники загально будинкового лічильника, другим – сума показників квартирних лічильників, різниця показань між загальнобудинковим лічильником та сума показань квартирних відноситься на споживачів, які не мають квартирних лічильників.

На жаль, в наших будинках внутрішньобудинкова мережа знаходиться в  незадовільному стані, має великій відсоток зносу, що часто призводить до значних витоків та втрат води за які на даний час ніхто із мешканців будинку, які і повинні дбати про стан своєї мережі, не несе відповідальності. Збитки ж повною мірою несуть  водоканали. А між іншим цей показник втрат теж враховується як один із складових тарифу и впливає на його збільшення.

Встановлення загальнобудинкових вузлів обліку, в які входить лічильник, запірна арматура, системи для дистанційної передачі даних, Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», прийнятий у 2017 році, забов’язав виконувати за додаткову оплату  мешканцями кожного будинку окремо. Це зупинило встановлення водомірів по Україні, і на сьогодні  облаштовано вузлами обліку холодної води всього біля 25%.

Асоціація «Укрводоканалекологія», яка об’єднує більшість водоканалів країни, пропонувала при прийнятті цього закону залишити обов’язок по встановленню лічильників за водоканалами за рахунок інвестиційних програм, як це робиться по електроенергії та газу. Але на жаль переконати в цьому депутатів у 2017 році  не вдалось.

На сьогодні, Асоціація подала свої пропозиції до законопроекту №2458, що містить зміни до Закону про комерційний облік і який зараз  вже пройшов перше читання у Верховній Раді, запропонувавши  встановлення загальнобудинкових лічильників  за рахунок інвестиційної програми,  тобто за рахунок основного тарифу на послугу.

Для обговорення цієї позиції, пропонується розглянути питання  прозорості обліку усіма сторонами цього процесу, а саме представниками виконавців послуг, законодавчої та виконавчої влади, національного регулятора, представниками ЗМІ та громадськості на засіданні круглого столу.

Засідання буде відбуватися онлайн  на платформі ZOOM та на сторінці Асоціації в ФБ (https://www.facebook.com/Ukrvodokanal/). Зареєструватися можна за посиланням https://forms.gle/nas32gmb6dNGVqNdA

Увага ЗМІ та громадськості! Чекаємо ваші питання заздалегідь, щоб у спікерів була можливість надати відповідь безпосередньо під час виступу. Адреса: ukrvodokanal@ukr.net

Питання та роз’яснення для ЗМІ та громадськості – Яковлєва Вікторія 0676560680

Технічні питання: Іванов Сергій 0991397047