💧Сьогодні у Варшаві в рамках виставки-конференції Rebuild Ukraine пройшов Міжнародний водний форум WATER SOLAR RECOVERY FORUM, співорганізатором якого є Асоціація «Укрводоканалекологія».

👉🏻 Цей форум – відкритий діалог між Україною та ЄС, присвячений новим міжнародним фінансовим програмам для водного сектору України.
На початку заходу учасників привітали президент Асоціації “Укрводоканалекологія” Дмитро Новицький та президент Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” Павел Сікорський.

💬  “Наша мета – підтримати відбудову української інфраструктури та стати партнерами на шляху до відновлення. Сьогоднішній захід – це приклад партнерства і співпраці, і я радий бути залученим у цей процес” – сказав Павел Сікорський.

☝🏻 Марина Денисюк, заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України у вітальні промові відзначила: “Сьогодні ми будемо обговорювати виклики, які постали перед водним господарством нашої країни через війну, та можливості відновлення. Адже водопостачання та водовідведення – це життєво важливі галузі для суспільства. Збитки в цих галузях через війну вже сягають одного мільярда доларів. У відновленні галузі ми покладаємося на наших зарубіжних партнерів та інноваційні рішення, які допоможуть відбудувати критичну інфраструктуру. На державному рівні ми ставимо найвищим пріоритетом модернізацію нашої інфраструктури та впорядкування законодавчої сфери у відповідності до європейських норм, щом українці мали доступ до якісного водопостачання”.

📣 На форумі обговорили:
• Стан водної галузі в умовах війни та особливості роботи водоканалів в умовах військового стану,
• Стратегію відновлення та модернізації з урахуванням європейських стандартів та кращих практик,
• Механізми реалізації та джерела фінансування проєктів. Діяльність гуманітарних та донорських організацій.
☝🏻 Голова відділу водопостачання, санітарії та гігієни ЮНІСЕФ Ніколас Осберт у своїй доповіді детально розглянув проблему тарифоутворення, вартості відновлення інфраструктури водоканалів та питання якості води.
⚠️ На думку експертів ЮНІСЕФ, сектор водопостачання та водовідведення України стикається з системною неефективністю, управлінськими обмеженнями, хронічним недофінансуванням, відсутністю сталості та незадовільним наданням послуг. Серед проблем також виділяють низький рівень інвестицій, недосконалість законодавчих та регуляторних вимог, а також тарифи, які не дозволяють відшкодовувати витрати, навіть операційні.
🔎 Детальніше ознайомитись із презентацією можна за посиланням.
🚰 Перша дискусійна панель форуму була присвячена водогосподарському комплексу України в умовах війни, міжнародним програмам підтримки та Водній стратегії України як ключовому аспекту європейської інтеграції.
💬 До вашої уваги цитати спікерів:
☝🏻 Володимир Білоконь, старший менеджер проекту сталого управління водними ресурсами команда підтримки відновлення та реформ Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України у своїй доповіді розповів про важливість Водної стратегії України як основи для наближення до ЄС.

👀 Переглянути презентацію можна за посиланням.
🗣 Під час свого виступу на WATER SOLAR RECOVERY FORUM президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький розповів, з якими безпрецедентними викликами сьогодні стикаються водоканали України та якої допомоги потребують.

🚰 «Водоканали України – це не лише підприємства, що надають життєво необхідні послуги, але й основа інфраструктури наших міст та громад. Ми повинні розуміти свою відповідальність і водночас чітко усвідомлювати, що без спільних зусиль усіх рівнів – влади, міжнародних партнерів і самих підприємств – досягти стійкості буде важко, але ми готові зробити свій внесок у забезпечення стійкості та розвитку нашої галузі. Сьогоднішня співпраця та взаємна підтримка стануть запорукою нашого успіху в майбутньому», – зазначив Дмитро Новицький.

👉Переглянути презентацію можна за посиланням.
🤝 Окрім того, на WATER SOLAR RECOVERY FORUM було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо створення програми підтримки рівного обміну досвідом для українських водоканалів.

🔏 Сторони, що підписали меморандум:

🇺🇦 Асоціація «Укрводоканалекологія» (Україна),
🇩🇪 Баварське агентство з охорони довкілля (Німеччина),
🇧🇶 Європейська організація з бенчмаркінгу (Нідерланди),
🇵🇱 Гданський водний фонд (Польща)

☝🏻 Метою меморандуму є підтримка розвитку потенціалу для забезпечення надійної, безпечної та економічно ефективної роботи об’єктів водопостачання та водовідведення. Як управлінський, так і технічний персонал повинні отримати навички, знання та європейські найкращі практики для підготовки до належного відновлення, модернізації та експлуатації інфраструктури галузі, а також для вирішення майбутніх викликів і використання можливостей, зокрема в контексті набуття членства в ЄС.

🛠  Досвідом роботи свого підприємства в умовах війни поділився директор Сумського водоканалу Анатолій Сагач:

💬 “Працівники водоканалу продовжують виконувати свою роботу в умовах обстрілів і тривалих повітряних тривог. Дуже часто ворог цілиться в енергетичні об’єкти, спричиняючи блекаут у місті, що також впливає на наші об’єкти. Дякую міжнародним партнерам, які допомогли забезпечити підприємство автономними джерелами живлення, але коштів на паливо для генераторів не закладено в тариф у достатній кількості. Донори, зокрема ЮНІСЕФ,  вже почали допомагати нам із паливом. Також партнери забезпечують підприємство частотними перетворювачами”

💧 Про роботу WASH cluster UKRAINE розповів технічний експерт Олександр Козак:

🗣 “Ми збираємо інформацію про потреби водоканалів, координуємо допомогу, яка надходить від різних гуманітарних та фінансових організацій. Зібрана нами інформація потребує верифікації та детального опису. Говорячи про проєкти, ми бачимо, що донори вже переходять від безпосереднього відновлення до підтримки стабільної роботи водопостачальних підприємств. У нас є успішні кейси робіт з відновлення системи водопостачання, зокрема після Каховської трагедії, а також в Донецькій області”

👉 Більше можна дізнатись з презентації.

📣 Заступник директора МКП «Миколаївводоканал» Віктор Пісоцький розповів учасникам форуму про досвід та механізми впровадження проєктів у сфері водопостачання та водовідведення Миколаєва, адже водопровідно-каналізаційне господарство міста дуже сильно постраждало через ворожі обстріли. За допомогою донорів та міжнародних партнерів водоканал реалізує глобальні проєкти для відновлення водопровідної системи.

👁‍🗨 Детальніше у презентації за посиланням.

☝️ Однією з важливих тем на форумі був розгляд особливостей співпраці з міжнародними партнерами. Представники міжнародних гуманітарних і фінансових організацій розповіли про свою роботу та представили проєкти. Детальніше у презентаціях спікерів.

🔹Jyrki Rautamäki, старший консультант Nefco (посилання на презентацію);

🔸 Анастасія Калов, консультант в проекті Платформа муніципальних операторів Die Deutsche Gesellschaftfür Internationale Zusammenarbeit (GIZ) (посилання на презентацію).