Асоціація «Укрводоканалекологія» звернулася до народних депутатів з проханням терміново розглянути та прийняти Верховною Радою України законопроект  № 2458 від 15.11.2019 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг».

Зміни передбачені до Законів України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», які, на жаль, не працюють. Тому виникла необхідність законодавчо врегулювати ряд  проблемних питань, які накопичилися протягом останніх років. Це, нарешті, дасть можливість нормально функціонувати підприємствам галузі та уникнути мільярдних збитків, а також врегулює можливість надання безперебійних і якісних послуг споживачам для комфортних та безпечних умов проживання.

У разі неприйняття Закону:

1) підприємства не зможуть перейти на нові договори про надання комунальних послуг та, відповідно, не зможуть виконувати зобов’язання та покладенні на них функції, що матиме вкрай негативні наслідки;

2) не буде і надалі вирішуватися питання щодо встановлення вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, а з 01.08.2020 до підприємств уже можуть застосовуватимуться штрафи за невстановлення вузлів комерційного обліку у відповідних будівлях. Такі штрафи не мають джерел для відшкодування і негативно відображатимуться на фінансовому стані підприємств галузі, який і так сьогодні є незадовільним і характеризується значними обсягами збитків, кредиторської та дебіторської заборгованостей.

3) не буде оптимізовано кількість платежів у платіжці споживача та, відповідно, не буде зменшено витрати споживачів на оплату банківської комісії (сьогодні налічується до 9 платежів у платіжці споживача одного виконавця комунальної послуги. У такому випадку банківська комісія стягуватиметься за кожен платіж окремо). Крім того, така кількість платежів викликає негативну реакцію з боку споживачів послуг.

Зміни, передбачені законопроектом №2458, конче необхідні для галузі. При цьому маніпуляції, які виникли навколо законопроекту та, відповідно, неприйняття закону, несуть загрозу для усієї житлово-комунальної сфери, що може призвести до зупинення надання споживачам життєво необхідних послуг.

Саме від прийняття цього важливого законопроекту залежатиме подальша доля підприємств централізованого водопостачання та водовідведення в Україні.

Додаткова інформація: 13 липня 2020 року на позачерговому засіданні Верховної Ради України народними депутатами не було підтримано проект Закону України № 2458. При цьому було прийнято рішення про направлення законопроекту на повторне друге читання. Наразі законопроект не розглянуто ВРУ.