За ініціативи депутатів Дніпропетровської обласної ради VII скликання Кармазін Лариси Любомирівни та Затинацького Анатолія Ігоровича в м. Жовті Води у приміщенні комунального закладу позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості Жовтоводської міської ради» 6 грудня 2019 року було проведено круглий стіл на тему «Проблеми, шляхи їх вирішення та перспективи водозабезпечення м. Жовті Води».
Дискусія за круглим столом громади міста відбулася за участю громадських організацій та небайдужих громадян міста, депутатів Жовтоводської міської та Дніпропетровської обласної рад, міського голови, представників Дніпропетровської обласної державної адміністрації, асоціації «Укрводоканалекологія», міської влади, КП «Жовтоводський водоканал».
Метою цього заходу було, дати можливість жовтоводцям, депутатам задати питання керівництву, експертам та фахівцям КП «Жовтоводський водоканал» щодо сталого водопостачання міста, якості послуг, обґрунтованості встановлених тарифів, їх формування, основних його складових та отримати відповіді. Крім того, почути думку Дніпропетровської обласної ради, Жовтоводської міської ради щодо перспектив управління водопостачальним підприємством.
Комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради створено 1 вересня 1995 року. Підприємство засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області і знаходиться в управлінні Дніпропетровської обласної ради. Діяльність підприємства направлена на забезпечення населення, підприємств і організацій міста Жовті Води, сіл Петрівського району Кіровоградської області та П’ятихатського району Дніпропетровської області послугами з централізованого водопостачання та водовідведення.
З початку свого будівництва підприємство було структурним підрозділом Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», яке є найбільшим підприємством у місті та входить в десятку найбільших виробників урану і є єдиним в Україні підприємством, яке забезпечує видобуток уранової руди і виробництво концентрату природного урану. У вересні 1995 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України підприємство стало структурним підрозділом Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Облводоканал» і називалося «Енерговодоканал». У грудні 2002 року «Енерговодоканал» розділився на два окремі підприємства, підприємство по експлуатації систем водопостачання та водовідведення – КП «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради.
Комунальне підприємство стабільно і цілодобово забезпечує 25,6 тисяч абонентів різних категорій централізованим питним водопостачанням та водовідведенням міста Жовті Води і прилеглих до нього селищ Дніпропетровської та Кіровоградської областей. В своїй діяльності підприємство експлуатує комплекс гідротехнічних споруд водозабору, водопровідні та каналізаційні насосні станції і мережі.
Водопостачання здійснюється з поверхневого джерела – Іскрівського водосховища, розміщеного на р. Iнгулець. Для резервного водопостачання служить водоймище ємністю 650 тис. куб. м., заповнення якого здійснюється за рахунок талих вод та Iскрiвського водосховища. Вода вказаних водосховищ використовується для приготування питної води на потреби населення, господарсько-побутові потреби підприємств, установ, організацій, а також на технічне водопостачання підприємств міста, на полив садово-городніх масивів. Останнім часом спостерігається тенденція погіршення якості води в водосховищі «Іскрівське», що значно впливає на якість надання послуг з водопостачання.
Для здійснення своєї діяльності підприємство експлуатує комплекс гідротехнічних споруд водозабору на Іскрівському водосховищі з насосною станцією першого підйому, насосно-фільтрувальну станцію для приготування та подачі питної води, 4 водопровідні насосні станції, комплекс каналізаційних очисних споруд повної біологічної очистки стічних вод, 7 каналізаційних насосних станцій, 280,3 км водопровідних та 147,0 км каналізаційних мереж.
Відповідно до рішення Дніпропетровської обласної ради від 22.02.2019 року №461-16VII з 23 лютого поточного року на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів міста діяли тарифи: водопостачання – 17,256 грн. за 1 куб. м, водовідведення – 19,044 грн. за 1 куб. м, загальний тариф за обома послугами становить 36,3 грн. за 1 куб. м; для споживачів багатоквартирної забудови: постачання холодної води з використанням внутрішньобудинкових систем – 18,036 грн. за 1 куб. м, водовідведення з використанням внутрішньобудинкових систем – 19,92 грн. за 1 куб. м, загальний тариф за обома послугами становить 37,956 грн. за 1 куб. м.
У зв’язку зі збитковістю підприємства з метою забезпечення відшкодування економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних із наданням послуг, рішенням Дніпропетровської обласної ради від 25.10.2019 року № 517-18VII встановлені нові тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, які набули чинності з 28 жовтня поточного року. Фінансовий результат від ліцензійних видів діяльності за 9 місяців 2019 року склав збиток 6 919,1 тис. грн. Серед факторів, що вплинули на зростання собівартості, – підвищення державних норм та гарантій з оплати праці, зміни у Податковому кодексі в частині ставок податків, удорожчання енергоносіїв, хімічних реагентів, усіх інших матеріальних витрат та послуг, що є складовою тарифів.
На сьогодні підприємство, в результаті господарської діяльності в межах встановленого тарифу, опинилося у вкрай важкому фінансово-економічному стані. Тарифи – єдина стаття доходу для підприємства. З причин збитковості та нестачі обігових коштів вже третій місяць поспіль підприємство змушене затримувати виплату заробітної плати та відрахувань. Через низьку оплату праці та затримку у її виплаті на підприємстві останнім часом відбувається відтік професійних кадрів.
Невідповідність тарифів реальним витратам унеможливлює своєчасно розраховуватися за спожиту електроенергію та ставить під загрозу відключення об’єктів підприємства від енергопостачання. У підприємства відсутня можливість в повній мірі реагувати на аварійні ситуації. В такому фінансовому стані підприємство не може виконувати обов’язкові вимоги з охорони праці. Підприємство балансує на мінімально можливій межі показників очищення та знезараження води та стічних вод.
Зміни до Податкового кодексу України щодо плати за спецводокористування та ріст податку на землю також призвело до невідшкодування витрат за даними статтями. В прогресії зростає заборгованість з податків, так як вільних коштів для їх сплати підприємство не має. Загальна сума заборгованості по ПДВ станом на 01.10.2019 року склала 10281,3 тис. грн., в тому числі 1720,6 тис. грн. штрафних санкцій та пені. Підприємство живе в режимі постійного «гасіння пожеж» та браку коштів. Протягом останніх років не відбувалося жодного суттєвого оновлення систем водопостачання та водовідведення. Споруди працюють за застарілими технологіями очистки води та стічних вод.
Круглий стіл громади міста відкрила депутат Дніпропетровської обласної ради Кармазіна Лариса Любомирівна, яка озвучила цілі та задачі круглого столу, проблеми у водопостачанні та водовідведенні міста. Затинацький Анатолій Ігорович доповів щодо ролі обласної ради, ситуації в місті Жовті Води з водопостачанням та водовідведенням.
Експерт Асоціації підприємств водопровідно-каналізаційного господарства України «Укрводоканалекологія» Романюк Олександр Миколайович доповів про технічний та фінансово-економічний стан водопровідно-каналізаційної галузі в Україні.
З доповіддю «Роль Жовтоводської міської ради у вирішенні проблем водопровідно-каналізаційної галузі м. Жовті Води» виступив міський голова Абрамов Володимир Васильович.
Директор КП «Жовтоводський водоканал» Харитонова Олена Олегівна доповіла про фінансово-економічний стан підприємства КП «Жовтоводський водоканал» за 2016-2019 роки.
Начальник планово-економічного відділу КП «Жовтоводський водоканал» Кривошей Олена Леонідівна доповіла щодо обґрунтування розрахунку тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення.
З доповіддю «Роль Дніпропетровської обласної ради в управлінні КП «Жовтоводський водоканал» виступив заступник начальника управління стратегічного планування та комунальної власності Дніпропетровської обласної ради Рижинков Валерій Віталійович.
Про технічний стан об’єктів КП «Жовтоводський водоканал», проблеми та перспективи водопостачання та водовідведення міста розповів головний інженер комунального підприємства Степура Сергій Вікторович.
Дискусія за круглим столом громади міста відбувалася жваво в постійних питаннях та відповідях. Дискусанти мали змогу задати всі наболілі питання доповідачам. В ході дискусії спільно дійшли до висновку, що без капіталовкладень в КП «Жовтоводський водоканал», тарифи і надалі будуть зростати.
За результатами дискусії депутати обласної ради отримали від громади міста Жовті Води наступні завдання:
1. Подати пропозиції до Верховної ради України та Кабінету міністрів України щодо відпуску електроенергії для водоканалів за ціною населення, так як основними споживачами питної води є населення, звільнення водоканалів від сплати податку на додану вартість та зниження рентної плати для них, що надасть зниження тарифів на послуги.
2. Вимагати від Дніпропетровської обласної ради фінансування проектів по реконструкції, заміні виробничих потужностей, заміні магістральних водоводів та розподільчих мереж водопостачання, заміни напірних каналізаційних колекторів.
3. Постійно співпрацювати з Кабінетом міністрів України, депутатами Верховної ради, Асоціацією водоканалів «Укрводоканадекологія», в частині розробки законодавчих та підзаконних актів, реалізації державної політики щодо розвитку та реконструкції систем централізованого водопостачання та водовідведення; охорони джерел питного водопостачання; доведення якості питної води до вимог державних стандартів; нормативно-правового забезпечення у сфері питного водопостачання та водовідведення; розроблення та впровадження науково-дослідних і дослідно-конструкторських розробок із застосуванням новітніх матеріалів, технологій, обладнання та приладів.
4. Для впевненості в правильності та обґрунтованості виконаних розрахунків тарифів для КП «Жовтоводський водоканал» ініціювати перевірку розрахунків Антимонопольним комітетом України.
5. Ініціювати компенсацію частини тарифу з бюджету області для зниження фінансового навантаження на споживачів м. Жовті Води.