У Запоріжжі з 30 травня по 1 червня у виставковому центрі «Козак Палац» проходив другий спеціалізований міжнародний екологічний форум «Еко Форум – 2018». Успішно проведений у минулому році захід, у цьому році став ще більш масштабним та плідним. У ці дні до виставкового центру завітало велика кількість людей, серед яких десятки експертів, сотні учасників, тисячі відвідувачів, екологи, місцеві активісти, бізнесмени та представники місцевої влади. До «Козак Палацу» з’їхалися українські та закордонні фахівці аби обговорити нагальні питання щодо збереження навколишнього середовища та екологічні проблеми, з якими постійно  стикаються сучасні міста та селища.

Організаторами заходу стали Міністерство екології та природних ресурсів України, Міністерство освіти і науки України, Запорізька міська рада, Запорізька торгово-промислова палата, Запорізький обласний союз промисловців і підприємців «Потенціал». Захід проходив за підтримки Комітету підприємців з питань природокористування та охорони довкілля при Торгово-промисловій палаті України, Всеукраїнської громадської організації «Жива планета», Асоціації міст України, Української асоціації підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія».

Форум став платформою для конструктивної взаємодії органів державної влади, місцевого самоврядування, представників науки, бізнесу та громадськості у галузі охорони навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів, впровадження екологічних ініціатив та сприяння залученню інвестицій та інновацій для покращення стану довкілля, збереженню природних ресурсів, розвитку територіальних громад, налагодженню та зміцненню міжнародного співробітництва у галузі охорони довкілля.

Проведений захід мав на меті об’єднати промисловців, підприємців та громадськість до вирішення питань розвитку, взаємовигідного співробітництва у галузі забезпечення сприятливого навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів, залучення інвестицій в екологічні проекти та зміцнення на міжнародному рівні іміджу Запоріжжя, як екологічно безпечного міста орієнтованого на інновації та стійкий розвиток економіки, сприянню впровадженню сучасних чистих технологій в промисловому комплексі.

Програма форуму була розділена на 8 секцій, кожна з яких спеціалізувалася на певній тематиці екологічної сфери:

Секція 1. «Охорона повітряного басейну, технології та обладнання захисту атмосферного повітря від викидів забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами.» На майданчику обговорювались нові технології, підходи до захисту повітряного басейну. Були присутні експерти з Канади та Німеччини, які вже стикалися з проблемою забруднення повітря і успішно знайшли способи її рішення.

Секція 2. «Охорона водних ресурсів, водопостачання, водовідведення, технології та обладнання з очищення природної та стічної води». Обговорювались питання моніторингу поверхневих вод, стану централізованого водопостачання, водовідведення, очищення водойм, проблемних питань очищення стічних вод та  питної води. Вітчизняні та міжнародні компанії представляли нове обладнання і технології.

Секція 3. «Система контролю та моніторингу стану навколишнього природного середовища». Основою обговорення було те, що для того щоб почати боротися за екологію в місті, треба знати з чим саме вести боротьбу.

Секція 4. «Переробка промислових та побутових відходів, енергетичний потенціал відходів, використання вторинної сировини». Для обговорення виносились теми стану переробки промислових та побутових відходів, використання вторинної сировини. Акценти спрямовувались на створення зелених офісів та впровадження екологічної відповідальності для максимального збереження природних ресурсів і зменшення кількості побутових і промислових відходів.

Секція 5. «Енергозбереження та енергоефективність. Енергію громад у розвиток децентралізації». Основними темами обговорення стали питання енергозбереження та енергоефективності. Запоріжжя є одним з лідерів в Україні у цьому напрямку, запорожці та міжнародні експерти ділилися своїми успішними напрацюваннями з іншими учасниками форуму.

Секція 6. «Екологічна освіта». На майданчику молодь і експерти ділилися досвідом впровадження енергозберігаючих заходів, здобутками екологічної освіти для молоді та дітей.

Секція 7. «Боротьба з карантинними рослинами». В обговоренні взяла участь велика кількість учасників так, як це нова тема не тільки для Запоріжжя, а й для України. Програмою, яка розроблена в Запоріжжі, користуються у всіх містах нашої країни, але вона ще вимагає доопрацювання, тому в цій сфері на форумі обговорювалися пропозиції від зарубіжних експертів.

Секція 8. «Еко-офіс». На цьому майданчику партнери і експерти показували напрацювання у екологічній сфері і демонстрували нововведення, які можуть використовуватися.

У рамках форуму відбулася екологічна виставка, профільні конференції і семінари, презентації, майстер-класи.

Учасниками запланованих заходів форуму стали представники міністерств та відомств, асоціацій, органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, вчені та спеціалісти академічних та галузевих науково-дослідних і проектних інститутів, вищих навчальних закладів, керівники підприємств різних форм власності, іноземні підприємства та організації, фінансові структури та громадські організації. Активну участь у форумі взяли делегації із Азербайджану, Ізраїлю, Канади, Китаю, Польщі, Німеччини, Франції, Чехії. Серед запрошених гості з Вінниці, Дніпра, Києва, Кропивницького, Одеси, Рівного, Харкова, Чернівців.

Протягом трьох днів учасники мали змогу бути учасниками тематичних презентацій щодо охорони водних ресурсів, переробки промислових та побутових відходів, енергозбереження та екологічної освіти. Серед спікерів – гості з Києва, Вінниці, Дніпра, Харкова, Одеси. До обговорення екологічних проблем долучилися закордонні експерти із Франції, Німеччини, Китаю.

Свої досягнення у галузі екологічної модернізації учасники форуму демонстрували на профільній виставці. У виставці взяли участь великі промислові підприємства, комунальні підприємства міста, підприємства, що працюють в сфері енергозбереження, енергоефективності, охорони навколишнього середовища, вищі навчальні заклади. Вони презентували свої стенди з інформацією про реалізовані природоохоронні заходи, представляють продукцію, послуги.

Значна частина стендів на виставці належала запорізьким промисловим підприємствам. 20 з них ще на минулорічному форумі підписали екологічний меморандум із міською владою, зобов’язавшись вкласти кошти у покращення екології запорізького краю. Підприємства ділилися позитивним результатом та отримували новий досвід, узявши участь у профільних конференціях та семінарах. Українські та міжнародні компанії представляли на виставці технологічні новинки та послуги, які можуть допомогти у вирішенні проблем екології.

У церемонії  відкриття форуму взяли участь  представники обласної та міської влади: перший заступник голови облдержадміністрації Елла Слепян, перший заступник голови обласної ради Єгор Семенков, Запорізький міський голова Володимир Буряк, а також екологи, депутати, громадські активісти, представники бізнесу та міжнародні експерти.

Під час пленарного засідання міський голова Запоріжжя Володимир Буряк наголосив: «Мета форуму – об’єднання зусиль влади, підприємств та громадськості для вирішення природоохоронних завдань, а результатом зустрічей повинні стати практичні напрацювання для поліпшення стану навколишнього середовища. Захід є гарним майданчиком для обміну досвідом та презентацій нових технологій у сфері збереження довкілля. Зараз основним завданням «Еко Форуму» є спільна робота усіх промислових підприємств, громадськості та влади задля поліпшення стану навколишнього середовища. Зараз місто активно співпрацює із промисловцями у галузі енергоефективності. Це дозволяє використовувати вторинне тепло для підігріву гарячої води у літній період. Завдяки цьому планується заощадити близько 16 мільйонів кубометрів блакитного палива. Місту є чим поділитися із закордонними колегами. Адже зараз у нас активно впроваджуються нові методи боротьби із карантинними рослинами та заходи з енергоефективності».

Представники області зазначили, що розвиток екологічної галузі та екологічна безпека – один із пріоритетних напрямків розвитку Запорізького краю. Втім, не завжди вистачає підтримки з боку центральної влади. Зокрема, це стосується змін в законодавстві, які перерозподілили надходження у екологічний фонд від підприємств. На місцях залишається 35 відсотків – держава забирає решту.

Заступник мера Валерій Еделєв сказав: «Ми знову вирішили провести Еко Форум в ті ж дати, що і в минулому році. Цей захід повинен бути щорічним. Головне завдання 2-го екологічного форуму – консолідація діяльності промислових підприємств, громадськості, влади для сталого розвитку взаємовигідного співробітництва в галузі забезпечення сприятливого навколишнього середовища і раціонального використання природних ресурсів, а також залучення інвестицій і зміцнення іміджу Запоріжжя, як міста, яке прагне стати екологічно чистим».

Заступник голови комісії з питань екології Микола Силін зазначив: «Депутатський корпус часто стикається з недосконалістю законодавства, які заважають в роботі та створення нових проектів. Без уваги не залишиться і законодавче поле України у сфері екології. Проведення такого масштабного форуму є знаковим не тільки для Запоріжжя, а й для всієї України, так як такий промисловий регіон, як Запоріжжя, маючи всі сфери промислової діяльності, не боїться говорити про свої проблеми і про шляхи їх вирішення».

У рамках форуму відбулася театралізована презентація всесвітньо відомого експерименту німецького фізика XVII ст. Отто фон Герике «Магдебурзькі півкулі», присвячена 10-річчю співпраці між Запоріжжям та Магдебургом, тематична виставка фотохудожників з усієї України, Всеукраїнський конкурс студентських проектів з екології та енергетичного менеджменту, проведено міжнародну наукову конференцію, присвячену 60-річчю Запорізького міського ботанічного саду та всеукраїнський студентський конкурс проектів з екологічного та енергетичного менеджменту, а також проведені майстер-класи з питань екологічної збалансованості, водних ресурсів, водопостачання та водовідведення, енергоефективності, боротьби з карантинними рослинами, переробки промислових та побутових відходів.

Сучасні декорації та квіткові композиції демонстрував «Зеленбуд», представники якого сказали, що така краса як в цьому павільйоні вже найближчим часом з’явиться і на вулицях міста.

Представники Широківської громади привезли на виставку овочі та фрукти, вирощені на території свого об’єднання. Запевняють, уся продукція є екологічно чистою. Адже господарі не використовують жодних шкідливих добрив.

Директор «Запорізького міського ботанічного саду» Єрьоміна Тамара сказала: «Кому як не науковим працівникам ботанічних садів і дендропарків відомі проблеми екології та шляхи їх вирішення. У цьому році Запорізький міський дитячий ботанічний сад відзначає 60-років свого існування. Цей момент не могли обійти на екологічному форумі. В рамках Форуму ми провели наукову конференцію на тему «Ботанічні сади та дендропарки – центри формування екологічної культури в сучасному інноваційному інформаційному просторі», в якій взяли участь близько 100 учених України та зарубіжжя і практично всі директори ботанічних садів областей України, що нам дуже приємно. Спільно з ними ми вирішуємо багато екологічних проблем, які є по всій Україні».

Начальник управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради Гліб Золотарьов розповів: «З кожним роком все більше компаній заявляють про свою соціальну відповідальність і приймають активні кроки щодо збереження ресурсів нашої планети. Вони реалізують екологічні проекти, спрямовані на збереження навколишнього середовища. «Зелений офіс» – це концепція управління організацією, яка базується на зменшенні споживання води, енергії, інших ресурсів; зменшенні кількості відходів при роботі в офісах; закупці товарів та послуг, які мінімізують вплив на довкілля тощо. Завдяки програмі «Зелений офіс» компанії не тільки публічно демонструють свою екологічну відповідальність, а й отримують практичний зиск, такий, як зниження витрат на утримання офісу та покращення іміджу у відносинах із зацікавленими сторонами».

Друга секція форуму стосувалася охорони водних ресурсів, водопостачання, водовідведення, технології та обладнання з очищення природної та стічної води. У цій секції торкнулися наступних питань:

утилізація стічних вод у столиці федеральної землі Магдебурзі та контроль живильних речовин на станції очистки стічних вод Магдебурга;

структура та організація подачі питної води в північній Саксонії-Ангальт та столиці федеральної землі Магдебурзі;

стан централізованого водовідведення населених пунктів України;

гідроморфологічний моніторинг масивів поверхневих вод категорії «річки»;

зниження скидів ПАТ «Запоріжсталь» як результат виконання природоохоронних заходів;

особливості планованої діяльності в галузі очищення та водовідведення стічних вод населених пунктів після прийняття Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»;

очищення промислових стічних вод із застосуванням методів магнітної сепарації осаду та каталітичного окислення;

зневоднення осадів із застосуванням технології Geotube®;

енергоефективна технологія очистки стічних вод малих населених пунктів з чисельністю від 500 до 15 тисяч чоловік;

аналіз якості структурованої води;

комплексне рішення в механічному очищенні стічних вод;

досвід ефективного використання природних процесів самоочищення в басейнах малих річок як важливий етап ревіталізації водних екосистем;

альтернативна методика очистки водойм від донних відкладень в умовах тісної міської забудови;

електрохімічні методи обробки стічних вод в системах оборотного водопостачання.

У роботі секції взяли участь представники міністерств, відомств та асоціацій, органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, спеціалісти науково-дослідних і проектних інститутів, навчальних закладів, водопровідно-каналізаційних господарств областей України, комунальних підприємств міста та Запорізької області, керівники та фахівці підприємств різних форм власності, що працюють у сфері водних ресурсів, енергозбереження, охорони навколишнього середовища, іноземні підприємства та організації, громадські організації. Вони презентували інформацію про реалізовані природоохоронні заходи, представляли продукцію, технології, послуги.

У перший день роботи екологічного форуму за ініціативи асоціації «Укрводоканалекологія» фахівцями ТОВ «ТД «Євротрубпласт» та ТОВ «ВІЛО Україна» для провідних спеціалістів водопровідно-каналізаційного господарства Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей було проведено навчальний семінар «Полімерні труби для мереж водопостачання та водовідведення. Запірно-регулююча арматура. Проектування, підготовка тендерної документації, монтаж, технічний нагляд, експлуатація». 

Керівники відділів ТОВ «ВІЛО Україна» Олександр Талавас та Віктор Коломієць розкрили теми будови насосів, особливостей конструкції і регулювання насосних агрегатів, технічне обслуговування і ремонт насосного обладнання.

Керівник Олександр Стрілець та викладач Ігор Крупак учбового центру по зварюванню пластмас ТОВ «Рубіжанський трубний завод» ознайомили учасників з діючими нормативними документами проектування, будівництва та експлуатації мереж водопостачання та водовідведення, доповіли про виробництво труб та фасонних виробів із поліетилену у водопроводах та каналізаційних мережах, про Національні стандарти на виробництво труб і фасонні вироби, якість труб та заводські випробування, сертифікат відповідності на готову продукцію, підготовку тендерної документації та особливості проведення тендерів, про дозвільні документи виробників, маркування труб та фасонних виробів, характеристики та умови експлуатації полімерних труб.

Заступник директора ТОВ ТД «Євротрубпласт» Олександр Козак розповів про підбір, монтаж та правила експлуатації запірно-регулюючої арматури, безтраншейні методи прокладання полімерних мереж, вибір матеріалів при аварійних ситуаціях на мережах водопостачання та водовідведення. Учасниками семінару були відпрацьовані практичні тестові завдання.

Учасник навчального семінару директор комунального підприємства «Міськводоканал» Токмацької міської ради Лісова Наталія Іванівна зазначила: «Спеціалістам комунальних підприємств дуже потрібні такі практичні навчальні семінари. З кожним роком все більше і більше з’являється нових передових технологій, обладнання, матеріалів, якими фахівці повинні володіти. Сьогодні я з головним інженером на семінарі отримала чудову нагоду познайомитися з особливостями технічного обслуговування, регулювання і ремонтом насосного обладнання, новими нормативними документами, методами прокладання та правилами експлуатації полімерних мереж. На пленарному засіданні та виставці ми познайомилися з досягненнями у галузі екологічної модернізації підприємств, що працюють в сфері збереження природних ресурсів, енергоефективності, охорони навколишнього середовища».

Масштабний екологічний проект в Запоріжжі став майданчиком для розвитку міжнародного природоохоронного співробітництва, представлення досвіду зарубіжних країн у сфері екологічної безпеки, інструментів підвищення якості навколишнього середовища як одного з визначальних факторів конкурентоспроможності країни.