24 лютого 2021 року в Херсоні, на насосній станції водопроводу №4, стартувало  виробництво гіпохлориту натрію – реагенту, яким дезінфікують воду перед наданням у комунальну мережу водопроводу. Обладнання із виробництва гіпохлориту натрію було придбано завдяки співпраці з Асоціацією водоканалів Словаччини та Асоціацією «Укрводоканалекологія» в рамках реалізації проєкту «Безпечна вода для Херсона», який став переможцем в рамках конкурсу, оголошеного Міністерством закордонних справ Словаччини та Словацькою агенцією по міжнародному співробітництву та розвитку (SlovakAid).

Фахівцями дільниці «Водозабір-2» за підтримки провідних спеціалістів Водоканалу було оперативно та професійно виконано монтаж, пусконалагоджувальні роботи та безпосередньо запуск  власного “міні-заводу”, який дозволить забезпечити дезінфікуючим реагентом найбільшу  насосну станцію міста, яка забезпечує водою мешканців Таврійського та частково Дніпровського районів.

Подія відбулась  завдяки перемозі спільного проєкту МКП «ВУВКГ м.Херсона» з Асоціацією водоканалів Словаччини та Асоціацією «Укрводоканалекологія», що дозволило Херсонському Водоканалу першому в Україні отримати 100 000 євро грантових коштів на реалізацію «твердого проєкту».

Народний депутат України Павло ПАВЛІШ, заступник голови ХОДА Вадим ЧАБАН, міський голова Ігор КОЛИХАЄВ, депутати міської ради, представники державних установ та громадськості, херсонські  ЗМІ ознайомились та  проінспектували роботу електролізного устаткування на насосній станції. У презентації  в онлайн-режимі взяли участь директор Асоціації «Укрводоканалекологія»   Олександр Шкінь та представники Асоціації водоканалів Словаччини.

На насосній станції водопроводу №4, розташованій у сел.Текстильному, відтепер працює міні-завод з виробництва гіпохлориту натрію, сировиною для якого є звичайна кухонна сіль. Сіль розчиняють у воді певної температури, після  чого через неї пропускають електричну напругу.  Результатом хімічної реакції є гіпохлорит натрію, який акумулюється у спеціальних ємностях для зберігання, та водень, який вивільнюється в атмосферу.

Виробництво не завдає шкоди ні працівникам, ні довкіллю. Лінія максимально автоматизована та потребує втручання оператора тільки на етапі завантаження солі. Сучасне виробниче обладнання  не потребує частої заміни електродів, ресурс роботи яких становить  15 років, що зменшує амортизаційні витрати.

За якістю, окислювальною здатністю та терміном зберігання  гіпохлорит натрію власного виробництва суттєво перевершує  покупний реагент. Так, зберігати гіпохлорит, отриманий електролітичним методом, можна до року, тоді як покупний  при транспортуванні та зберіганні швидко втрачає свою концентрацію.

Іванна МАХРІКОВА (директор Асоціації водоканалів Словаччини): «Нам дуже приємно поділитися з українськими колегами досвідом щодо залучення інвестиційних коштів для реалізації проєктів розвитку. Словаччина також проходила непростий шлях з вирішення інфраструктурних проблем, які безпосередньо впливають на якість життя громадян. Впевнена, що завдяки спільним проєктам Україна зможе набути необхідний досвід максимально швидко. Нам дуже подобається активність, прозорість та професійність підходів наших українських колег».

 Володимир  КРАВЕЦЬ (представник Асоціації водоканалів Словаччини в Україні): «Асоціація водоканалів України, Херсонський Водоканал зарекомендували себе як надійні партнери. Ми побачили чітке розуміння першочергових потреб, оперативність у прийнятті рішень, професійність у підходах. Херсон був у нас першопрохідцем – зараз будемо розширювати географію. Також плануємо реалізацію проєктів у галузі водовідведення: реконструкція очисних споруд, каналізування приватного сектору. В цьому напрямку ми вже почали працювати з директором Херсонського Водоканалу та відповідними фахівцями зі сторони Словаччини та України».

Павло ПАВЛІШ: «Я сподіваюсь, що поетапно такі чудові ідеї будуть  впроваджуватись, тому що це необхідно. Частина міста вже на власному гіпохлориті. Треба на інших насосних станціях також запровадити сучасну технологію. Ми з міським головою та директором Водоканалу будемо над цим працювати, щоб перевести всіх херсонців на новий рівень дезінфекції води».

 Ігор КОЛИХАЄВ: «Вода – це життя, а чиста вода – це здоров’я. Я вдячний директору Водоканалу Михайлу ЧЕМЕРИСУ. Сьогодні у нього, коли він розказує, горять очі! Він професіонал, який дійсно зацікавлений у своїй роботі. Ця людина знаходиться на своєму місці. Ті проєкти, які ми з ним обговорювали, мають право на існування і ми зможемо розробити якісні плани розвитку водопостачання та водовідведення. Херсон відкритий до інвестицій та грантів. Я дякую всім, хто брав  участь у реалізації цього проекту, за їх професіоналізм та  самовідданість».

Олександр ШКІНЬ: «Херсонський Водоканал став першим підприємством, яке отримало «твердий грант» на закупівлю обладнання. Це гарний приклад  того, як потрібно залучати кошти Європейського Союзу та знаходити нових партнерів. Цей проєкт є демонстраційним. Наші словацькі партнери обіцяють продовження. Зі свого боку зазначу, що Водоканали інших міст України  висловили зацікавленість та бажання брати участь у подібних проєктах, оскільки питання дезінфекції питної води для України є дуже актуальним».

Михайло ЧЕМЕРИС: «Нам дуже приємно, що саме Херсонський Водоканал став першим Водоканалом України, який отримав 100 000 грантових коштів на «твердий проєкт». Ми встановили  власне устаткування з виробництва гіпохлориту, яке дозволить не лише уникнути залежності від монополіста-виробника, але й допоможе заощадити до 60% від суми коштів, які підприємство витрачає на знезараження води, а також дозволить надавати безпечну воду близько 90 000 мешканців міста (третина усіх городян). Для нас це лише початок. Ми зробимо все, щоб наш успішний досвід став у нагоді для інших міст України, а ми залучали з кожним роком ще більше інвестиційних коштів. Адже це завжди розвиток, новий досвід та новітні технології, а також, що особливо важливо, це запорука відсутності корупції. Нам це дуже подобається!»