96 тисяч споживачів в Донецькій області залишаються без водопостачання через борги КП «Компанія «Вода Донбасу» за спожиту електроенергію.   

У разі припинення подачі електроенергії на об`єкти Компанії припиниться централізоване водопостачання трьох мільйонів людей. У літній період це призведе до спалаху інфекційних захворювань і різкого погіршання санітарно-епідеміологічної обстановки в містах і селищах Донецької області, що в свою чергу може призвести до гуманітарної катастрофи в регіоні.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» забезпечує водопостачання та водовідведення  всієї Донецької області – це 289 населених пунктів, де мешкає 3 млн. 700 тисяч осіб.

Через особливості місцевості рівень енергоємкості послуг водопостачання складає більше 50% в загальній структурі витрат.

Відсутність механізму відшкодування витрат на електроенергію з перекидання води у маловодні регіони, збиткові тарифи, низький рівень оплати самостійними водоканалами за спожиту воду стали причинами несвоєчасних платежів за електроенергію та утворення заборгованості.

Станом на 1 травня заборгованість Компанії за спожиту електроенергію становить 1млрд. 409,8 млн.грн. Крім того, існує заборгованість по території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження – 1, 434 млрд.грн.

У зв`язку з новими правилами роботи на ринку електроенергії Компанія вимушена була перейти на електропостачання від «постачальника останньої надії» (ПОН), послуги якого коштують на 25-30% дорожче, ніж в інших постачальників. За результатами роботи за 2 місяці 2019 року збільшення тарифів на електроенергію на 30% призвело до збільшення собівартості 1 куб. м. питної води на 22%. Таким чином складаються критичні умови для роботи підприємства.

Крім припинення водопостачання населення, відсутність електропостачання призведе до неможливості оперативного управління запірною арматурою на каналі Сіверський Донець-Донбас і, відповідно, до затоплення ділянок каналу з подальшим переливом через берми, що спричинить затоплення розташованих поблизу селищ.

Також у разі припинення подачі електроенергії на каналізаційні насосні станції та споруди припиниться функціонування системи, що призведе до її затоплення та витоку в навколишнє середовище понад 109  тис. м3/добу стоків, що спричинить екологічну катастрофу. На відновлення системи водовідведення знадобиться понад 98,0 млн.грн.

Асоціація «Укрводоканалекологія» закликає уряд негайно вжити заходів щодо вирішення ситуації та терміново скликати засідання Ради національної безпеки та оборони України, де буде розглянуто розроблений Компанією нормативно-правовий акт, який визначає особливості функціонування підприємства в умовах, що склалися.