16-19 лютого 2021 року в м.Яремче Івано-Франківської області відбувся Міжнародний водний форум та Технічна виставка «Яремче 2021» , у якому взяли участь 160 делегатів з України та інших країн.
У форумі прийняли участь народні депутати України, представники Мінрегіону, Мінприроди, НКРЕКП, КМДА, наукових установ, фахівці з Німеччини , Білорусі, Литви. На виставці було представлено біля 20 експонентів з різних напрямків діяльності водного господарства.
Під час конгресу в рамках платформ і круглих столів було обговорено найактуальніші проблеми у сфері водопостачання та водовідведення від вирішення яких залежить подолання кризи у цих галузях та їх подальший сталий розвиток.
На Технічній виставці, що проходила паралельно з Конгресом, було представлено новітні зразки технологічного обладнання, представлені сучасні програмні комплекси для управління системами, як українських, так і іноземних фірм та організацій.
Після обговорення та дискусій, що відбулися в рамках Конгресу, ознайомившись з експозицію виставки учасники форуму відзначають:
2020 рік був досить складний в роботі підприємств галузі.
Колізії в законодавстві та несвоєчасне встановлення тарифів, ріст складових собівартості, відтік кадрів , низька платоспроможність населення – все це не сприяло ефективній роботі підприємств.
Особливий удар наніс карантин, який значно ускладнив роботу. Необхідність введення додаткових заходів захисту, ускладнена логістика, контакт лінійного персоналу з стічними водами, які, як виявилося, є переносниками корона-вірусу – все це вимагало додаткових витрат. На відміну від інших країн, наші підприємства не отримали жодної державної допомоги.
На фоні падіння об’ємів послуг та зниження платіжної дисципліни підприємства галузі все ж таки могли стабільно працювати та надавати якісні послуги.
Асоціація надавала багато пропозицій Уряду по поліпшенню ситуації і деякі з них були враховані.
За участю наших експертів продовжувалась робота по розробці нормативної бази. Дуже багато спекуляцій було над внесенням змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Більше року велось обговорення досить простих змін, відбулася маса круглих столів за участю народних депутатів. Асоціації вдалося відстояли свою позицію стосовно публічних договорів та облаштування будинкового обліку за рахунок тарифу. В кінці року після кількох спроб законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» нарешті був проголосований. Асоціацією та підприємствами галузі було направлено біля 1000 листів на його підтримку.
Майже рік працювала робоча група по внесенню змін до Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності». За рішенням Верховної Ради були відмінені внески забудовників у фонд розвитку інженерно-транспортної інфраструктури. При цьому вимоги до водоканалів по забезпеченню підключень на межі ділянки забудови залишились. Напрацьовані пропозиції про введенню плати за потужність та лінійну складову. Надіємось, що найближчим часом законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань приєднання до мереж» буде проголосований.
Восени були підготовлені та подані пропозиції по внесенню змін до екологічного законодавства щодо створенню револьверного фонду для водоканалів за рахунок екологічного податку.
Асоціація впродовж року працювала з депутатами профільного Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, найбільша допомога була від Андрія Геруса, Євгена Пивоварова , Олега Семінського .
Асоціацією були подані цілий ряд пропозицій до Плану дій Уряду, який так і не був прийнятий.
В Мінрегіоні призначена заступником Міністра – Наталія Хоцянівська, приступив до роботи фаховий спеціаліст: Андрій Ведмідь – директор Департаменту комунальних послуг та комунального обслуговування Разом з ними розпочали працювати над відстоюванням інтересів підприємств галузі.
До Кабінету Міністрів України направлена на затвердження Концепція реалізації державної політики у сфері централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, проведена підготовча робота по розробці Стратегії розвитку галузі. Вирішенням цих питань активно займався віце-президент Асоціації Андрій Нікітін.
Продовжується робота над вдосконаленням підзаконних актів: проектів змін до Правил надання послуг, Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України та Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України. За вимогою Американської торгівельної палати в Україні було проведено ряд круглих столів по внесенню змін до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення і досягнутий компроміс на нашу користь.
Співпраця з НКРЕКП також дала свої результати. Були внесені зміни в Постанову «Про затвердження Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб’єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення» з врахуванням наших пропозицій. Є порозуміння у роботі з Директором профільного департаменту Артемом Чумаком та його заступниками Дмитром Соломкою та Олексієм Фесюком. На жаль не вдалося на початку року переконати Департамент ліцензійного контролю в прийнятті методики по врахуванню особливостей зміни окремих статей собівартості по незалежних від підприємств причинах, але будемо ще над цим працювати.
Завдяки активній позиції Члена НКРЕКП – Ольги Бабій, вперше за багато років майже своєчасно встановлені тарифи на 2021 рік усім підприємствам-ліцензіатам НКРЕКП.
Продовжувався моніторинг ринку електричної енергії. Наші ліцензіати по постачанню електроенергії постійно відслідковували зміни її вартості на різних сегментах ринку та давали поради по оптимізації її закупок. Активно працювали в цьому напрямку КП «Луцькводоканал» (директор – Віктор Гуменюк) та його дочірнього підприємства ДП «ЕВОДА ТРЕЙД» (керівник – Наталія Пасічник), Дмитро Тимофеев з КП «Харківводоканал». При перевірці ліцензійної діяльності КП «Кривбасводоканалу» НКРЕКП в акті було вказано на порушення ліцензійних умов як постачальника електроенергії та заборонено споживати її на власні потреби безпосередньо з Ринку електроенергії. Нами було проведено глибоке дослідження різних сегментів ринку, отримано ряд відповідей на наші запити від Оператора ринку. Було встановлено причину порушення та надані рекомендації щоб їх уникнути. У жовтні було проведено дуже цікавий вебінар по оптимізації закупок та особливостей роботи на ринку електроенергії.
В зв’язку з введенням карантину нами подавались пропозиції про заборону відключення підприємств від електропостачання на період карантину, вони були враховані в постанові КМУ, але протримались всього кілька місяців. Кілька разів подавались пропозиції до НКРЕКП та Уряду по забезпеченню доступу до дешевої електроенергії водоканалам за рахунок ПСО, але вони не були враховані.
Велика робота проведена по спробі врегулювати питання щодо вимог до якості води. У кінці 2019 року з великими зусиллями вдалося відтермінувати введення ряду жорстких норм діючого ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». За нашою ініціативою питання якості води розглядалось на засіданні робочої групи РНБО де було дано доручення МОЗу та Мінрегіону по врегулюванню нормативного забезпечення якості води відповідно до положень Директиви Ради Європи 98/83/ЄС «Про якість води, призначеної для споживання людиною». За ініціативою Асоціації створену Робочу групу з опрацювання питань щодо наближення законодавства України у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення до стандартів Європейського Союзу яка затверджена наказом Мінрегіону. До складу робочої групи ввійшли цілий ряд представників медичної науки з різних університетів, професійних водних інститутів та фахівців галузі.
На наше замовлення ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ» був розроблений проект змін до ДСанПіН 2.2.4-171-10. На жаль, МОЗ категорично нічого не хоче змінювати, про це заявив заступник Міністра – Віктор Ляшко на одному з обговорень. Позиція МОЗ та Держпродспоживслужби категорична: у нас повинні бути європейські показники якості води і їх не цікавить, яким чином можна це досягти. Скажімо, в Німеччині вартість одного метра кубічного води зі стоками сягає 5 Євро , в Україні 80 Євроцентів, Німеччина на протязі десятиліть щорічно вкладає інвестицій в водне господарство біля 8 млрд Євро, тоді як повна вартість послуг з водопостачання та водовідведення всіх підприємств України складає біля 1 млрд Євро на рік і в ній тільки 5-8 % інвестицій. Попереду нелегка робота в переконанні органів державної влади у необхідності прийняття документу з врахуванням нашої позиції. Особливо це стосується індикаторних показників якості води, при відхиленні від яких підприємства не повинні нести штрафних санкцій.
Також, Асоціацією було зроблено розрахунки необхідних інвестицій в галузь для покращання ситуації. Вони складають біля 40 млрд. Євро, з них першочергові – біля 10 млрд Євро. Водночас, підготовлені пропозиції по пошуку джерел фінансування за участю Держави. Все це подано до Кабінету Міністрів України. Сподіваємось, що хоча б частина з наших пропозицій буде реалізована.
Без довготривалих міжнародних кредитів це зробити неможливо. По такому шляху рухається весь світ. Продовжувалась реалізація ряду міжнародних програм : Світового банку, ЄБРР, ЄІБ, НЕФКО, KFW. У 2020 році була ратифіковано Рамкова угоди між Урядом України та Урядом Королівства Данія щодо загальних умов та процедур, організаційних заходів та фінансових умов реалізації програми Danida Business finance в Україні, яка передбачає фінансування, в тому числі, проєктів з водопостачання та водовідведення. Реалізується величезний проект на ПрАТ «АК «Київводоканал» вартістю біля 1 млрд Євро за рахунок Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA). Асоціацією узагальнювались необхідні інвестиції в галузь та подавались відповідні пропозиції.
Наприкінці року з’явився черговий ДСанПін МОЗу «Про затвердження Гігієнічних нормативів якості води водних об’єктів для задоволення питних, господарсько-побутових та інших потреб населення». Знову в ньому є спроба розділити централізоване водопостачання на питну та технічну воду. Асоціацією направлено свої зауваження та пропозиції на усі зацікавлені ЦОВВ.
В цьому році була закінчена робота групи фахівців над створенням Державного стандарту ДСТУ 8994:2020 Інженерне обладнання будинків та споруд «Вузли обліку холодної питної води Технічні вимоги» і він набув чинності згідно наказу Державного підприємства «Український науково- дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ») від 02 березня 2020 р. № 50 . Цей стандарт вступив в силу якраз вчасно в зв»язку з прийняттям змін до Закону Про житлово-комунальні послуги та Комерційний облік щодо встановлення будинкових приладів обліку за рахунок тарифу. Він дає можливість підприємствам виписати кваліфікаційні вимоги до приладів обліку під час проведення тендерних процедур.
Постійно контролювалась ситуація з постачанням рідкого хлору. Асоціація інформувала РНБО по проблемах з експлуатацією контейнерів, які не проходять своєчасно технічні випробування. Відбулась диверсифікація постачальників , на сьогодні вже є достатньо закордонних виробників від яких можна організувати доставку, в тому рахунку і в великій кількості автомобільними цистернами.
Нашою Асоціацією разом з Асоціацією Словакії був реалізований проект по залученню гранту на суму біля 100 тис. Євро для МКП «ВУВКГ м.Херсона» на облаштування установки по виробництву гіпохлориту натрію.
Продовжувалась робота по співпраці з німецькою компанією Дреберіс з м. Дрездена. Започаткований пілотний проєкт для галузі водопостачання та водовідведення реалізації механізму ЕСКО на прикладі ЛМКП «Львівводоканал». З цього приводу створена робоча група з фахівців різних відомств.
Асоціацією проведено біля 40 навчальних семінарів в онлайн режимі. У семінарах взяли участь біля 2000 фахівців з 80 водоканалів.
У вересні відбулися Німецько-українські дні співпраці в галузі водного господарства 2020 року в рамках VI Львів Еко Форуму. Зазначений захід проведено за участю ЛМКП «Львіводоканал» та німецьких фахівців у вигляді тижневого марафону, правду через карантин прийшлось це робити в онлайн.
Асоціація організувала міжнародну Конференцію по обговоренню реформування галузі водопровідно-каналізаційного господарства, з урахуванням законодавчих змін, вимог до якості послуг та потреби реконструкції усього господарства за допомогою новітніх технологій та розробок в рамках проведення виставки «Аква-Терм Київ 2020». Незважаючи на карантин на ній прийняло участь біля 80 чоловік та стільки ж онлайн.
Така ж кількість фахівців та членів Ради Асоціації прийняла участь в конференції у м. Харкові за підтримки компанії Екотон.
Під час проведення форуму відбулась он лайн зустріч з заступником Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Михайлом Хоревим, народним депутатом Євгеном Пивоваровим.
За їх згодою вирішили ініціювати комітетські слухання Верховної Ради з наступних питань:
- Аналіз стану справ підприємств галузі. Тарифна політика. Окупність собівартості, інвестиційна складова. Порівняння тарифів України для населення на газ, електроенергію, тепло, воду з іншими країнами. Розрахунок необхідних інвестицій для відновлення інфраструктури. Джерела фінансування (Державний бюджет, місцевий бюджет, залучення кредитів МФО, інвестиційні програми за рахунок тарифу);
- Державна підтримка підприємств: відшкодування різниці в тарифах;
- Прийняти Закону «Про Загальнодержавну цільову програму «Питна вода України» на 2021-2031 роки» з врахуванням часткового вирішення екологічних проблем;
- Допомога в координації спілкування з МОЗ, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Мінприроди щодо прийняття нової редакції ДСанПіН 2.2.4-171-10 стосовно вимог до показників якості води. Нова редакція ДСанПіН 2.2.4-171-10 розроблена на замовлення Асоціації «Укрводоканалекологія» ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ» з врахуванням вимог Директиви ЄС щодо якості води, призначеної для споживання людиною. МОЗ проти внесення змін. Це призведе до визнання де-юре питної води технічною та штрафні санкції практично до всіх водоканалів у розмірі 20%. З цього приводу було доручення РНБО МОЗ та Мінрегіону врегулювати це питання. Проект наказу МОЗ «Про затвердження Гігієнічних нормативів якості води водних об’єктів для задоволення питних, господарсько-побутових та інших потреб населення» (термінологія). Погодження з МОЗ розробленої Мінрегіоном проекту Постанови КМУ «Про затвердження Порядку здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості»;
- Регулювання ліцензійної діяльності великих підприємств галузі на державному чи місцевому рівні;
- Сприяння у розробці та затвердженню Кабінетом Міністрів України Стратегії розвитку водної галузі;
- Підтримати пропозиції Асоціації щодо внесення змін до Податкового Кодексу для використання коштів екологічного податку, який сплачують підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, на цільове виконання природоохоронних заходів;
- Внесення на розгляд Верховної Ради та прийняття законопроєкту про повну заборону виробництва, імпорту, продажу та використання фосфатовмісних мийних засобів в Україні.
Учасники форуму вважають за доцільне провести наступний Міжнародний водний форум і Технічну виставку у січні-лютому 2022 року у м. Яремче.