Директор Асоціації «Укрводоканалекологія» О.Шкінь взяв участь у спільному засіданні громадських рад Міненерго України та НКРЕКП і наголосив на необхідність включення до порядку денного громадських слухань врегулювання питань погашення заборгованості минулих періодів за спожиту електроенергію та податку на додану вартість за рахунок субвенцій державного бюджету з різниці в тарифах .
Минулого 2017 р. Держбюджетом України було передбачено 5 млрд. грн. на відшкодування різниці в тарифах для підприємств тепло – та водопостачання. Територіальні комісії підтвердили заборгованість перед водопостачальниками у сумі 3,5 млрд. грн.
На жаль, надія на фінансову підтримку за рахунок субвенцій не виправдалася із-за відмови у встановленні алгоритму НКРЕКП по розрахунках з ринком електроенергії та відсутності коштів у Міністерством фінансів для проведення розрахунків по ПДВ. Із 3,5 млрд. грн субвенції було використано всього біля 100 млн грн .
Використання втрачених ресурсів дозволило б з одного боку водоканалам ліквідувати заборгованість та уникнути великих штрафних санкцій за спожиту електроенергію, а з іншого боку електропостачальним організаціям розрахуватись з енергоринком, – зазначив директор Асоціації «Укрводоканалекологія» О. Шкінь.
Станом на 1 січня 2018 р. борг підприємств водопровідно-каналізаційної галузі за спожиту електроенергію складає 4,3 млрд. грн. і продовжує зростати. На поточний рік в Державному бюджеті закладено 1 млрд. грн. субвенцій на погашення заборгованості з різниці в тарифах. При цьому зафіксований борг на 1 січня 2016 р. складає 2,7 млрд. грн., а за оперативними даними за 2016-2017 рр. заборгованість по водоканалах приросла ще на 1 803 тис. грн.
14 лютого 2018 р. було ухвалено Постанову Кабінету Міністрів України № 110, відповідно до якої ряд водоканалів мають шанс частково розрахуватися з боргами за використану електроенергію. Але для цього потрібна згода НКРЕКП на встановлення відповідного алгоритму по розрахунках з енергоринком. Можливо, новий склад національного регулятора нарешті вирішить цю проблему.
Зважаючи на ситуацію, слід терміново розглянути на засіданні громадських рад вказане питання та спробувати вплинути на НКРЕКП для прийняття відповідного рішення.