Асоціація “Укрводоканалекологія” плідно співпрацює з Державною установою «Інститут геохімії навколишнього середовища Національної академії наук України» (https://www.igns.gov.ua/) (надалі Інституту) Інститут є провідною науковою установа країни в галузі екологічної та радіаційної безпеки, що має світове визнання. Завдяки унікальним розробкам Інституту вдалося створита ряд неочікуваних технологій які спираються на використанні особливостей взаємодій природних чинників і не потребують залучень комерційних реагентів.
Так базуючись на результатах досліджень біогеохімічних циклів металів зі змінною валентністю (на прикладі Fe, Mn) вдалося виявити ряд ключових факторів (як фізико-хімічного так і біологічного генезу), які обумовлюють агрегатні стани (розглядалися головним чином рідка і тверда фази) подібних металів.
Встановлюючи відповідні набори послідовностей цих факторів вдалося значно інтенсифікувати швидкість процесів зміни фаз, що в свою чергу забезпечило можливість створення цілого ряду проривних технологій пов’язаних з системами життєзабезпечення і охорони навколишнього середовища. Одним з найбільш яскравих прикладів таких рішень є очищення природних і стічних вод за безреагентними схемами від понаднормативного вмісту сполук заліза, марганцю, сірководню то що.
Подібні рішення були впроваджені в цілому ряді населених пунктів водоканали яких співпрацюють з нашою асоціацією, головним чином це слабоспроможні громади невеликих міст і селищ. Такий підхід дозволив забезпечити доступною і якісною питною водою жителів м. Узин Київської обл. Білоцерківського р-ону; с. Червона Слобода Макарівського р-ну Київської обл., сел. Борова Фастівського р-ну. тощо. Альтернативою для таких споживачів могло би бути використання звичного для ринку імпортного обладнання вартість якого як і вартість його експлуатації робить практично недоступною якісну питну воду для жителів подібних населених пунктів.
Такими самими оригінальними є рішення з розробки систем попереднього захисту очисних споруд від фітопланктону (головним чином синьо-зелених водоростів) з використанням природних чинників. Досліди з забезпечення цього захисту провадилися на базі водопровідних очисних споруд Житомир і Нікопіль водоканалів. Подібні розробки були впроваджені на водоканалі (водозаборі) м. Горішні Плавні і забезпечили суттєве поліпшення вихідної води в критичний період «цвітіння» Кременчуцького водосховища. Також є цілий ряд інших унікальних розробок пов’язаних з системами високоенергетичної плазмової обробки як природної так і стічної води.
Наша співпраця з цією науковою установою додатково забезпечує проведення кваліфікованих експертиз при вирішенні спірних питань, та постійне підвищення кваліфікації і консультування наших фахівців і розробку нормативних документів. Тож нами спільно з фахівцями Інституту громадського здоров’я і Інститута геохімії навколишнього середовища та інш. було розроблено і введено в дію новий ДСанПіН “Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру”.