12-13 березня у Києві відбулися Національні консультації щодо планування забезпечення безпечності води, організовані Європейським регіональним бюро ВООЗ та Бюро ВООЗ в Україні у співпраці з ЮНІСЕФ та Міністерством охорони здоров’я України.
Серед учасників заходу був директор Асоціації «Укрводоканалекологія» Олександр Шкінь, який розповів про аспекти імплементації в Україні європейських вимог до якості питної води. Також участь в обговореннях взяли експерти Асоціації: Володимир Кобилянський – доцент кафедри водопостачання, водовідведення і очищення вод ХНУМГ імені О.М. Бекетова, та Анатолій Поліщук – завідуючий центральної хімічної та бактеріологічної лабораторії, ТОВ “Інфокс”.
До початку війни централізованим водопостачанням користувалися близько 70% населення України. Проте через воєнні дії ситуація значно ускладнилася – мільйони українців мають обмежений доступ до безпечної питної води. За оцінками, у 2024 році близько 9,6 мільйона українців потребували основних послуг водопостачання та водовідведення. Водночас, загальна вартість реконструкції та відновлення водної інфраструктури оцінюється у 11,3 мільярда доларів США на період 2025-2033 років.
Консультації об’єднали ключових стейкхолдерів: представників уряду, зокрема МОЗ, Міністерства розвитку громад та територій, Міністерства захисту довкілля, а також фахівців у сфері громадського здоров’я, водопостачання та охорони водних ресурсів. Їхня спільна мета – розробка національної програми Планування забезпечення безпечності води (ПЗБВ) відповідно до європейських стандартів та у контексті післявоєнного відновлення України.
Захід став важливим етапом у формуванні дорожньої карти з реалізації програми ПЗБВ, що допоможе впровадити ризик-орієнтований підхід до управління питною водою на всіх рівнях – від джерела до кінцевого споживача.
Захід відбувся за підтримки уряду Німеччини, а участь експертів дозволила сфокусувати увагу на ключових аспектах адаптації європейських вимог до українських реалій.
Переглянути презентацію Олександра Шкіня можна тут: Дорожня_карта_Директива_Питна_вода_110325