З року в рік мешканці міста Суми чують про старі мережі водоканалу, економічно необґрунтований тариф, борги населення. Але, тим не менше, навіть при таких умовах Сумський міськводоканал не лише практично безперебійно забезпечує місто водою, забирає та очищує стоки, але ще і модернізує підприємство.
У минулому році комунальне підприємство витратило на різні заходи за інвестиційною програмою 10590,57 тис. грн. амортизаційних відрахувань. За ці гроші застарілі глибинні насоси на артезіанських свердловинах замінили на нові, енергоефективні PANELLI виробництва Італії та польські HYDRO-VACUUM. Окрім загальної суми економії електроенергії для підприємства у понад 5 млн. грн, нові насоси набагато довше працюють – загальний термін їх служби 4-6 років. Також технічно переоснащено свердловини Лепехівського, Лучанського, Ново-Оболонського, Пришибського, Тополянського водозаборів.
«Наше підприємство працює над впровадженням нових технологій. Створено систему автоматичного диспетчерського управління технологічними процесами на I, II і III станціях підйому води і системи водовідведення. Всі дані з обладнання передаються на сервер, а диспетчер в свою чергу, в онлайн-режимі може бачити реальну картину роботи обладнання зі свого робочого місця. У разі виникнення аварії на табло з’являється повідомлення, що дозволяє швидко вжити заходів для її локалізації або ліквідації. Розроблено віртуальну карту міста, на якій відображені всі об’єкти водоканалу. Дані про них також потрапляють на сервер підприємства, що дозволяє оперативно реагувати під час аварійних ситуацій», – розповідає начальник служби експлуатації та розвитку КП «Міськводоканал» Сумської міської ради Максим Кривомаз.
Крім того, сьогодні спільно з мобільними операторами водоканал впроваджує пілотний проект з передачі даних з віддалених точок обліку. Це надає можливість бачити в онлайн-режимі ситуацію на свердловинах та отримувати дані загальнобудинкових лічильників.
За словами директора Анатолія Сагача, фахівцями водоканалу продовжуються роботи із здійснення модернізації обладнання на об’єктах підприємства. Для однієї з найбільших каналізаційних станцій 1А, яка знаходиться відразу за МЦ «Романтика», придбано каналізаційні механізовані граблі з шафою управління Харківської компанії «Еко-Інвест», вартістю 766 тис. грн. Граблі виконані з нержавіючої сталі, а значить, довговічні. Потрібні вони для затримки великогабаритного сміття, яке потрапляє до міської системи каналізації. Граблі не дають насосам забиватися, завдяки цьому зменшується навантаження на насосне обладнання. Нерівномірна робота при засміченнях значно збільшує енергоспоживання, до того ж насос виходить з ладу, а його ремонт, а тим більше заміна, задоволення не з дешевих. У планах встановлення таких граблів на найбільших КНС міста.
«На КНС-9, яка забезпечує відведення та перекачку стічних вод 9-го, 10-го і 12-го мікрорайонів міста стояли старі насоси українського виробництва “СД450х56” з потужністю двигуна 160 кВт. Ми замінили їх на сучасні, польського виробництва, з потужністю двигуна 55 кВт. Така модернізація забезпечує стабільну роботу і енергозбереження. Також замінені всі засувки і зворотні клапани, що дає можливість у разі аварії швидко перекрити засувку і виконати ремонтні роботи», – зазначає Анатолій Сагач.
Для стабільної
роботи водоканалу потрібна спеціалізована техніка та оновлення автопарку. З 60 автоодиниць
– 50%
техніки відпрацювало більше 15 років, 10% – більше 30 років, решта – більше
20%. У минулому році за рахунок амортизаційних відрахувань підприємству вдалося придбати трактор на базі МТЗ 82 з сніговідвалом
і барової установкою (фрезою), яка дозволяє різати
асфальтне, кам’яне покриття, промерзлу землю.
«Як ви
розумієте, проведення аварійно-ремонтних робіт на зовнішніх водопровідних та
каналізаційних мережах без такого агрегату просто неможливо. Раніше ми
використовували трактор Т-150К. Йому вже 23 роки, і останні кілька років ми
його більше ремонтували, ніж він працював. Новий трактор – вже більш
економічна техніка, яка надає можливість заощаджувати
на паливно-мастильних матеріалах та зменшити навантаження на екскаваторну
техніку»,
– зауважив Анатолій Сагач.
Цьогоріч у планах водоканалу придбання автовишки, екскаватору, аварійної машини, автоцистерн для підвозу питної води та нового автобусу.