Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський обговорив з Держекоінспекцією, Мінрегіоном, Асоціацією міст та Укрводоканалекологією результати скринінгового моніторингу річкового басейну Дніпра та виклики, які стоять перед країною у результаті надмірного забруднення поверхневих вод та застарілої інфраструктури комунальних підприємств. Учасники заходу аналізували можливі механізми врегулювання цих питань.

«На сьогодні скринінг проведено у басейнах Дніпра, Дністра, Дону та Дунаю. Результати невтішні. По басейну Дніпра до 45 пріоритетних речовин додався ще 21 специфічний забруднювач. Результати дворічного моніторингу цих речовин  стануть основою для розробки заходів з екологічного оздоровлення дніпровського басейну та увійдуть до Плану управління річковим басейном Дніпра. Проте Україна не може чекати так довго. Вже сьогодні органи влади та комунальні підприємства мають об’єднатися для досягнення спільної мети – «доброго» стану вод», – зазначив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

Міністр акцентував увагу на важливості модернізації технологій очистки питної та стічних вод. Це важливо для здоров’я людей та довкілля.

Основні тези заходу:

– Детальний аналіз результатів скринінгу у басейні Дніпра продемонстрував неефективну роботу очисних споруд. Також викликає занепокоєння виявлена ртуть у пробі риби. Після ратифікації Україною Мінаматської конвенції відбудеться поступова заборона виробництва деяких приладів із вмістом ртуті, а також припиниться її видобування.

– Пестициди у воді показали проблему відсутності культури застосування сільгоспвиробниками гербіцидів та агрохімікатів, які через ґрунти потрапляють у воду. Заступник Міністра Роман Шахматенко анонсував, що цього року 1200 аграрних підприємств перевірять на правильність застосування та використання пестицидів та агрохімікатів.

– Асоціація водоканалів України наголошує на важливості залучення інвестиційних коштів, які підуть на модернізацію підприємств. Також потребує відновлення програма «Питна вода України», яка фінансувала заходи з розвитку та реконструкції систем водопостачання та водовідведення.

– Після створення Українського кліматичного фонду частину коштів можна буде спрямовувати на розвиток комунальних підприємств.

– Міндовкілля спільно з Мінекономіки оновили технічний регламент застосування фосфатів у мийних засобах, аби знизити концентрації фосфатів, фосфонатів та інших сполук фосфору у воді. Адже це суттєво вплине на поліпшення екологічного стану водойм нашої країни. Наразі документ знаходиться у Державній регуляторній службі.

Зниження вмісту фосфатів та інших сполук фосфору у міських централізованих системах водовідведення дозволить водоканалам краще справлятися з очищенням стічних вод.

Учасники заходу домовилися об’єднати зусилля для залучення інвестицій та дотримання природоохоронного законодавства.

Скринінг в Басейні Дніпра

За матеріалами Міндовкілля https://mepr.gov.ua/news/36972.html