З першого липня згідно із Законом України “Про ринок електричної енергії” розпочала роботу  нова модель енергоринку. Про неготовність галузі до переходу на нові правила почали говорити ще задовго до набуття законом чинності.

Обговорення перших результатів роботи за новими правилами та проблем реформування оптового ринку електроенергії відбулося на круглому столі, що пройшов в  Комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу. В засіданні брали участь директори ринків електроенергії та енергопостачальних підприємств, експерти, представники НКРЕКП, віце-президент Асоціації “Укрводакаланекологія” Ольга Бабій та директор Асоціації Олександр Шкінь.

До першого липня 2019 року вартість електроенергії формувалася із самої ціни на товар та ціни за послуги з розподілу. З першого липня ціна самої електричної енергії знизилась, але у загальну вартість  були включені додаткові послуги, такі як передача електроенергії, вартість яких складає 0,35 грн/кВт.

З урахуванням нової складової загальна вартість електроенергії в середньому збільшилася на 15-20%.

При цьому треба зауважити, що ціна на послуги з передачі електроенергії не закладалась у діючі тарифи водопостачальних підприємств.

Вартість електроенергії також збільшується за рахунок моржі, яку бере постачальник, що є посередником між оператором ринку та кінцевим споживачем. Ще 3% до вартості послуги додаються через так звані небаланси. З урахуванням цього для водоканалів країни кінцева вартість електроенергії може зрости в цілому на 25-30%.

В цій ситуації підприємства водопровідно-каналізаційного господарства не мають іншого виходу, окрім як ініціювати підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення, щоб запобігти збиткам.

Віце-президент Асоціації “Укрводаканалекологія” Ольга Бабій, яка  представляла інтереси водоканалів на круглому столі, озвучила проблеми, з якими зіткнулися підприємства водопровідно-каналізаційної галузі:

“Якщо зараз підприємствам галузі не скоригують тарифи відповідно до цін на електроенергію, то це призведе до неплатежів уже в наступному місяці і, відповідно, до нерозрахунків з постачальниками. Щоб не дозволяти рости тарифам на воду і каналізацію, ми пропонуємо знайти варіант рішення разом з урядом та регуляторами – визнати водоканали гарантованим покупцем електроенергії “Енергоатому”.

Також Ольга Бабій попросила надати роз`яснення щодо того, який тариф має бути застосований постачальниками електроенергії з урахуванням факту призупинення судом постанови НКРЕКП №955.

На жаль, чіткої відповіді на поставлені запитання в ході засідання так і не було надано. 

Асоціація «Укрводоканалекологія» закликає звернути увагу на попередні підсумки роботи нової моделі енергоринку, що свідчать про неготовність підприємств-споживачів електроенергії до роботи в нових умовах. Така модель роботи передбачає суттєве підвищення кінцевої вартості електропостачання, через що діяльність водоканалів стане збитковою і призведе до фінансового колапсу підприємств.

Асоціацією направлено листи голові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з проханням терміново розглянути питання коригування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, а також надати роз`яснення щодо призупинення дії постанови НКРЕКП №955.