У Львові під гаслом «Разом до стійкості» пройшов головний захід водопровідної галузі України – Lviv Eco Forum, організований Асоціацією «Укрводоканалекологія».
Цього року увага зосередилась на питанні роботи водоканалів в умовах можливих блекаутів, що особливо актуально в осінньо-зимовий період.
«Напередодні зимового періоду та ймовірного блекауту наші виклики зростають. Відтак ми спільно маємо напрацювати та знайти вихід із можливих загроз. Найперше, необхідно сформувати загальнонаціональний вектор руху – приймати швидкі спільні рішення на рівні держави, органів місцевого самоврядування, донорів, і визначити спільні пріоритети, як готуватися до надзвичайних умов. А також визначити джерела фінансових ресурсів для належної роботи водної галузі», – наголосив Дмитро Ванькович, директор ЛМКП «Львівводоканал».
Президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький розповів про стан водопровідної галузі і підкреслив важливість встановлення економічно обгрунтованих тарифів для водоканалів:
«Сьогодні водоканали України перебувають у вкрай важкому фінансовому стані через відсутність коштів на операційні витрати. Тариф на водопостачання покриває собівартість лише на 70%. А борги за електроенергію сьогодні складають 9,7 млрд грн, позаяк постійно зростає тариф на електрику, яка у структурі тарифу на воду становить приблизно 50%. Також зростають борги за податковими зобов’язаннями. А недофінансування підприємств за час війни складає біля 18 млрд грн щорічно. Сума боргів та збитків дорівнює річному валовому доходу підприємств галузі. Така ситуація для водоканалів пов’язана передусім із значним ростом цін на складові собівартості тарифу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення: вартість електроенергії зросла майже в два рази, реагентів – у три, постійно підвищуються податки. Поряд з цим, заробітна плата складає в середньому близько 14 тис. грн, що вже спричинило значний відтік кадрів».
Проблема встановлення економічно обгрунтованих тарифів відома і міжнародним партнерам, які продовжують надавати допомогу українським водоканалам.
«Коригування тарифів для бізнесу є ефективним початком, але цього недостатньо. ЄС пропонує тарифні моделі, які дозволяють перехресне субсидування між користувачами. Настав час набратися сміливості для проведення цих необхідних реформ. Від цього залежить майбутнє водного сектору», – відзначив Ніколас Осберт, голова відділу водопостачання, санітарії та гігієни ЮНІСЕФ.
Увагу на форумі приділили і питанню водозабезпечення територій, де водопровідна система постраждала внаслідок обстрілів і ворожих атак. Перша заступниця Голови Держводагентства Наталія Латиш зазначила, що Держводагентство розробило Державну цільову програму комплексного водозабезпечення територій, які зазнали впливу воєнних дій, на період до 2030 року, яка затверджена Урядом. Програма ставить перед собою завдання підвищити рівень гарантування доступу населення до відновлюваних, безпечних та економічно доступних джерел води на територіях, що зазнали впливу воєнних дій.
У другий день форуму фахівці обговорили енергоефективність та енергонезалежність роботи водопостачальних підприємств, стандартизацію у водному секторі, а також поділилися досвідом співпраці з закордонними партнерами.
У підсумку учасники форуму запропонували, щоб питання тарифоутворення у галузі водопостачання уряд передав органам місцевого самоврядування, а методологію і моніторинг залишили за Національним регулятором – НКРЕКП. Цю пропозицію внесено до загальної резолюції Lviv Eco Forum’24, яку скерують до уряду і офісу Президента.
До резолюції також було внесено такі питання. Органам місцевого самоврядування мають надати можливість фінансувати операційні витрати водопостачальних підприємств за спрощеною системою оподаткування. Необхідно також вирішити питання відшкодування різниці в тарифах, яка утворилась під час дії воєнного стану, напрацювати внесення змін у законодавство для забезпечення імплементації до директив ЄС, розробити програми відновлення систем водопостачання та водовідведення відповідно до рекомендацій Світового банку.
Ще одним здобутком форуму стало підписання меморандуму про співпрацю між Асоціацією «Укрводоканалекологія» і Danish Water Forum – данською неурядовою організацією, що представляє данські університети, компанії, державні установи та окремі зацікавлені сторони водного сектору. Меморандум передбачає стратегічне партнерство у сфері обміну знаннями, розбудови потенціалу та впровадження «Дорожньої карти до сталої водної інфраструктури».