На вчорашній пресконференції «Робота водоканалів під час війни: виклики та шляхи вирішення складних питань» про роботу своїх підприємств, основні проблеми і виклики розповіли керівники водоканалів з різних міст України.
КП “Міськводоканал” м. Суми
За 2022 рік через падіння обсягів реалізації підприємство недоотримало 72 мільйона гривень. Біля 30 мільйонів прямих збитків водоканал поніс через економічно необгрунтований тариф, який не враховував зростання цін на реагенти, паливо, матеріали. Однак, водоканал тримав і продовжує тримати комунальний фронт, не зупинялось надання послуг ні під час окупації, ні протягом всього часу, поки тривали бойові дії.
МКП «Миколаївводоканал»
Окупанти навмисно пошкодили водогін, який постачав воду з Дніпра до міста Миколаєва. Єдиним доступним технічним рішенням став водозабір з Бузького лиману, тож у централізованій системі водопостачання міста знаходиться солона вода, що має вкрай негативні наслідки для мереж і обладнання. Підрив дамби Каховської ГЕС додає ще більше проблем, адже водоканалу доведеться змінювати плани роботи та переглядати системи очищення і знезараження води. Допомоги донорських організацій, на жаль, не вистачає, щоб закривати поточні потреби.
КП «Чернігівводоканал»
Багато водопровідно-каналізаційних об’єктів Чернігівводоканалу було знищено ворогом. З 5 водопровідних насосних станцій, 3 були пошкоджені, найбільша повністю знищена. Значних пошкоджень зазнала каналізаційна система. Повного відновлення потребує 15 км водопровідних і 10,5 км каналізаційних мереж. Частина техніки була отримана завдяки донорській підтримці. Але донорські організації надають можливість закрити першочергові потреби. В частині повного відновлення і реконструкції підприємство має шукати інші джерела фінансування. Підприємство активно працює над пошуком і оцінкою сучасних технологій, щоб відбудовувати об’єкти.
ВУВКГ м. Херсона
Після деокупації Херсона водоканал знаходився в критичному стані, підприємство було повністю розграбоване, викрадена спецтехніка. Наразі у зв’язку з підривом дамби Каховської ГЕС населення евакуюється, затоплено багато об’єктів підприємства. Затоплені 17 свердловин, 6 каналізаційних насосних станцій, зруйновані 2 водозабори, існує загроза підтоплення однієї з водопровідних станцій. Мікрорайон «Острів» залишається без водопостачання. За умов катастрофічного дефіциту фінансових ресурсів без бюджетної підтримки підприємство не зможе забезпечувати своє функціонування.
ЛМКП «Львівводоканал»
Через Львів під час війни пройшло близько 5 -7 мільйонів біженців. Зараз у місті постійно перебуває близько 230 тисяч внутрішньо переміщених осіб, організовано 4 модульні містечка. Водоканал допомагає облаштовувати водопостачання у пунктах перебування біженців, а також для релокованих підприємств. Було створено гуманітарних хаб Water for Ukraine, який допомагає переправляти гуманітарну допомогу з-за кордону до водоканалів у прифронтових областях. Збільшення кількості споживачів посилює навантаження на інфраструктуру, а через економічно необгрунтований тариф підприємство вже має заборгованість за електроенергію.
КП «Водоканал» м. Ужгород
З притоком біженців, які прямували на кордон і виїжджали з України, а також залишалися у місті, відбувся колосальний приріст населення і збільшився обсяг реалізації послуг. Водоканал створив необхідні резерви, які дозволили продовжувати операційну діяльність. Навантаження на водопровідні і каналізаційні мережі спричинило ріст аварій і збитки для підприємства. В місті створено логістичний хаб для передачі гуманітарної допомоги.
ТОВ «Білоцерківвода»
На початку 2022 року підприємства у місті практично припинили роботу, а отже впали обсяги реалізації. Також роботу водоканалу ускладнювали блекаути, але було вироблено чіткій план роботи в таких умовах. Підприємство знаходиться в досить складному фінансовому стані, але працює над тим, щоб за будь-яких умов забезпечувати стале водопостачання та водовідведення.
КП «Броваритеплоенерго»
Підприємство не втратило водозабір і не припинило водопостачання, незважаючи на те, що були влучання в енергетичні об’єкти. Завдяки гуманітарній допомозі було закуплено генератори і практично всі об’єкти мають альтернативні джерела живлення. За минулий рік і перший квартал цього року підприємство отримало збитки в 61 млн грн. В минулому році допомога надходила з міського бюджету, але ці можливості вже вичерпалися.
Дякуємо споживачам, які в ці складні часи сплачують за послуги водопостачання та водовідведення і підтримують роботу водоканалів.