Війна в Україні спричинила багато ризиків, в тому числі санітарно-гігієнічні та екологічні, оскільки окупанти руйнують водопровідно-каналізаційну інфраструктуру наших міст. На щастя, світові спільнота готова допомагати нам боротися з викликами та  підтримувати у складних ситуаціях.

На цьому тижні представники Асоціації «Укрводоканалекологія» зустрілись з делегацією місії Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, що прибула до України  за технічної підтримки Міністерства охорони здоров’я України щодо питань екологічного здоров’я.

Бюро ВООЗ здійснює спеціальну місію в Україні з метою стратегічного та поступового покращення управління ризиками, пов’язаними з водними та санітарними ресурсами. Організаціє сприятиме розробці інструментів оцінки та спеціального напрацювання необхідних подальших кроків і підтримки.

Під час зустрічі обговорили  характерні для війни виклики та ризики,  потреби водопостачальних підприємств, питання перевірки  якості води та проблеми надання послуг на  звільнених від окупантів територіях.

«За останні декілька місяців наша команда фахівців була залучена до розробки заходів реагування на питання, які пов’язані з водопостачанням в Україні в умовах війни. Була створена робоча група з питань якості води, також запроваджується моніторинг стічних вод для розуміння того, які захворювання можуть розповсюджуватися на тій чи іншій території. Нам важливо зрозуміти, з якими ключовими викликами стикаються українські водоканали, щоб мати змогу забезпечити належне водопостачання населення під час війни», – сказав Олівер Шмолл – керівник програми з питань води та клімату Європейського регіонального Бюро ВООЗ Європейського центру навколишнього середовища та охорони здоров’я.

«Водоканали України з першого дня війни об’єдналися для проведення спільних нарад для визначення проблемних питань, які виникають у водоканалів у зв’язку з війною. Так, наші водоканали можна умовно поділити на три групи. Перша – водоканали у містах, де безпосередньо відбувались бойові дії і була зруйнована інфраструктура: водопровідні станції, мережі, очисні споруди, ремонтна техніка. Друга група – підприємства у містах, що знаходяться у зоні ризику та відчувають відтік споживачів, а відповідно різке скорочення оплат. Третя – міста на заході країни, що переповнені вимушеними переселенцями та відчувають додаткові навантаження на водопровідно-каналізаційну систему. В кожній категорії є свої проблемні питання, тож ми почали створювати базу даних потреб водоканалів  і одночасно шукати можливості надати постраждалим підприємствам необхідну допомогу», –  розповів президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький.

Також представники місії  відвідали одну з водопровідних станцій Київводоканалу. Гості високо оцінили роботу  водопровідної станції, впровадження сучасних технологій та використання новітнього обладнання, та особливо відзначили високий професіоналізм, мужність і самовідданість наших фахівців, які навіть в умовах небезпеки бездоганно виконують свої обов’язки із забезпечення водопостачання столиці.

В Україні спеціалісти ВООЗ переглядатимуть потреби водопровідно-каналізаційної галузі  та визначать майбутні дії для посилення негайної та довгострокової підтримки. Також фахівці проводитимуть  необхідні тренінги, надаватимуть кваліфіковані поради щодо нагляду за стічними водами, ефективності очищення води тощо.