Керівники та інженери водоканалів України відвідали Луцьк, аби взяти участь у практичному семінарі «Доступні фінансові інструменти для глибокої модернізації об’єктів ВКГ (на прикладі придбання КП «Луцькводоканал» у лізинг мобільного цеху зневоднення осаду стічних вод)».

Луцьк, як осередок проведення всеукраїнського заходу, обрано не випадково. Адже саме Луцьку водопостачальне підприємство займає провідні позиції у сфері міжнародної співпраці в Україні, а також реалізує сучасні проєкти для модернізації та вдосконалення системи очисних споруд. Один із таких проєктів – запуск в роботу сучасної мобільної установки для зневоднення мулу – став головною темою семінару, в якому взяли участь Луцький міський голова Ігор Поліщук, Президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький, директор КП «Луцькводоканал» Віктор Гуменюк, директор Департаменту НКРЕКП Артем Чумак, Керуючий філією АТ «Укрексімбанк» у м. Луцьку Олександр Буць, представник ESMIL Industrial Group Михайло Нікулін.

Президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький  розповів про надскладні виклики, які постали сьогодні перед водоканалами України, чимало об’єктів критичної інфраструктури зазнали руйнувань, в багатьох областях доводиться вдаватися до крайніх мір, аби забезпечувати населення водою. А щодо перспектив і розвитку, то наразі проблемні питання лише посилилися, а саме – зростання вартості окремих складових, а також зменшення обсягів реалізації послуг та відсутність чітких прогнозів на майбутнє. Водоканалам необхідно зосередитися саме на роботі з НКРЕКП. І головна задача – провести правильні розрахунки тарифів для їх подачі НКРЕКП щодо формування тарифів 2023 року. Необхідно також оптимізувати роботу підприємств, управління якими стає пріоритетом. І робота над стратегією розвитку водоканалів має бути провідною, з урахування нових викликів військового часу. На першому місці серед задач – відновлення зруйнованих об’єків і мереж, їх осучаснення.

Під час презентації проєкту встановлення мобільного цеху осушування мулу Віктор Гуменюк розповів, як залучати інвестиційні кошти на роботу підприємства в українських реаліях. Адже підприємству вдалося тільки поліпшити і розширити перелік напрямків інвестування. Відсоток виконання інвестиційних програм упродовж двох років на підприємстві сягнув вище 100%. Також він ознайомив присутніх із специфікою залучення коштів методом лізингу – саме таким чином вдалося придбати новітнє обладнання для осушування мулу коштом підприємства. Щодо проєкту модернізації очисних споруд та водопровідних мереж у співпраці з Європейським інвестиційним банком, то, за словами Віктора Гуменюка, проєкт перейшов у стадію виконання. Підприємству попри воєнний стан вдалося зберегти свою участь у міжнародній програмі.

«Особливістю проєкту по придбанню і встановленню мобільного осушувача мулу стала швидкість його реалізації, – сказав Віктор Гуменюк. – Запропонував виробнику продемонструвати роботу обладнання на базі наших очисних споруд, ми спільно здійснили цей задум і переконалися, що установка підходить до роботи на наших очисних. Також ми довели свою фінансову спроможність і надійність банківським партнерам, реалізували процедуру придбання обладнання в лізинг, що стало досить новим явищем для водопостачального підприємства. На сьогодні установка вже в роботі. Вона забезпечить не тільки осушування мулу в режимі реального часу, але і дозволить уникнути його накопичення, вирішить ряд екологічних проблем, що є найважливішим для нашої громади».

Кілька водоканалів уже планують перейняти ініціативу і використати у своїй роботі інструменти, запропоновані КП «Луцькводоканал».