16 грудня 2024 року о 9.30 в інформаційному Агентстві Укрінформ прес-конференцію Колапс в галузі ЖКХ через відсутність бронювання працівників критично важливих підприємств.
Представники Асоціації “Укрводоканалекологія”, Асоціації міст України та Асоціації Теплокомуненерго розкажуть про дефіцит кваліфікованих кадрів в галузі на даний момент. І цей дифіцит буде катастрофічно зростати, якщо терміново не будуть заброньовані 100% фахівців, рівень знань та вмінь яких набуваєтья багаторічним специфічним досвідом, а саме: електро/газозварювальники, слюсарі з ремонту водопровідних, каналізаційних та теплових мереж, майстри дільниць, технологи, оператори хлораторної установки, машиністи насосних установок, машиністи екскаваторів, водії автокрана, слюсарі з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, слюсарі з експлуатації та ремонту газового устаткування, монтери із захисту підземних трубопроводів від корозії, електромонтери з обслуговування та ремонту установок захисту від корозії підземних трубопроводів, машиністи парових турбін, машиністи котлів, оператори котельні, електрики-монтери, слюсарі з ремонту обладнання котелень і пилопідготовчих цехів, юрисконсульти-адвокати тощо.
Виконання робіт підвищеної небезпеки (роботи в колодязях, траншеях, шурфах, роботи на висоті, на магістральному водопроводі, тепло- та газомережі тощо) та газонебезпечних робіт повинні забезпечуватися бригадами з певною кількістю працівників, близько 5-7 осіб та не можуть бути виконані жінками та людьми старшого віку, які становлять велику частину персоналу підприємств критичної інфраструктури. До таких робіт належать у тому числі: ліквідація витоків на мережах під тиском; усунення аварій на каналізаційних мережах; роботи на мережах глибокого залягання; роботи з високовольтним обладнанням; роботи на висоті (ЛЕП); робота спецтехніки; завантаження/розвантаження обладнання та матеріалів.
Зважаючи на регулярні та масові обстріли інфраструктурних об’єктів, відновлення надання послуг з теплопостачання, водопостачання і водовідведення, та газопостачання потребує швидкого реагування укомплектованих бригад. У іншому випадку виникає загроза зриву опалювального періоду, можливого замерзання мереж опалення і водопостачання в житлових будинках при мінусових температурах, залишення споживачів без першочергових комунальних послуг, в тому числі зупинка в роботі лікарень (операційні, гемодіаліз), зупинка стратегічних підприємств, забруднення навколишнього природнього середовища неочищеними каналізаційними стоками.
Саме тому, представники найважливіших Асоціацій підприємств критичної інфраструктури, які забезпечують життєдіяльність міст, звертаються до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Віце-прем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби та Кабінету Міністрів України із закликом переглянути та внести зміни в Постанову КМУ №1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».
Критично важливо забезпечити можливість 100% бронювання кваліфікованих фахівців на підприємствах критичної інфраструктури житлово-комунального господарства (ЖКГ). Наразі існує реальна загроза зупинки надання послуг водо-, тепло- та газопостачання у містах України, що може призвести до повного колапсу у функціонуванні міської інфраструктури.
Асоціації закликають Уряд оперативно втрутитися та забезпечити стабільну роботу підприємств критичної інфраструктури задля підтримки життєдіяльності українських міст навіть у складних умовах воєнного стану.