Щойно, 19 грудня в прес-центрі інформагентства “Інтерфакс-Україна” відбулася прес-конференція на тему “Закон “Про ринок електричної енергії”: водоканали України опиняються на межі припинення постачання питної води”.
Учасники прес-конференції: президент Асоціації “Укрводоканалекологія” Дмитро Новицький, віце-президент Асоціації “Укрводоканалекологія” Ольга Бабій, директор Асоціації “Укрводоканалекологія” Олександр Шкінь, керівники українських водоканалів.
Згідно із Законом, водоканали мають увійти в ринок електроенергії зі 100 % передоплатою, для цього до 1 січня 2019 року потрібно укласти нові договори з енергопостачальними організаціями. У разі якщо договорів не буде, відповідні організації не зможуть постачати електроенергію водоканалам.
Водоканали не можуть забезпечити 100 % передоплату через низку об’єктивних причин: тариф не покриває всі витрати підприємств, більшість підприємств не отримали погашення заборгованості з різниці в тарифах (біля 2,5 млрд грн.), є затримки з відшкодування сум пільг та субсидій тощо.
Через наведені причини підприємства галузі станом на кінець 2018 року мають близько 6 млрд грн заборгованості за спожиту електроенергію.
«Нериторичне питання до народних депутатів України та НКРЕКП: як водоканали можуть увійти в ринок електричної енергії зі 100% передоплатою, якщо тариф не покриває всі витрати підприємств, процедура коригування складових затягнута в часі на декілька місяців, а наявні борги Держави з різниці тарифів за попередні періоди не дають шансів залучити до торгів продавців енергоносія?», – зазначив Дмитро Новицький.
Водоканали не можуть розраховуватись своєчасно навіть при діючій системі розрахунків (за фактом отриманих послуг), не кажучи вже про попередню оплату, згідно з вимогами, внесеними до Закону.
Нові законодавчі вимоги можуть призвести до зупинки та банкрутства стратегічних підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, що призведе до катастрофічних наслідків соціального, економічного й техногенного характеру непередбачуваних масштабів.
Для того щоб не допустити зупинки водоканалів зокрема необхідно: Негайно відтермінувати введення в дію деяких положень Закону, змінити існуючу систему тарифоутворення, врегулювати питання державної компенсації різниці в тарифах. Більш розлого інформацію буде викладено пізніше.