За останні 3 місяці ціна на електроенергію для водоканалів знизилася в середньому на 0,3 – 0,4 грн/кВт, що дозволило стабілізувати роботу підприємств водної галузі.

Це стало можливим завдяки злагодженим діям представників уряду та НКРЕКП, які привели у відповідність механізми функціонування ринку електроенергії,  дозволивши закуповувати її без посередників, чим значно зменшили вартість.

Нагадаємо, що вступ в дію с 1 січня 2019 Закону України «Про ринок електричної енергії» в частині роздрібного ринку та з 1 липня  в частині оптового ринку призвів до зростання вартості електроенергії на 20%. Ця ситуація стала критичною для галузей водопостачання та теплопостачання, підприємства опинилися на межі банкрутства.

Почався хаос, багато електропостачальних компаній, а також операторів розподілу спекулювали дешевою електроенергією атомних та гідроелектростанцій, а ТЕЦи та ГРЕСи утворювали штучний дефіцит електроенергії, спонукаючи купувати її на балансуючому ринку за завищеною ціною.

Збільшивши тариф на електроенергію, регулятор не підняв тарифи на водопостачання та водовідведення, через що  водоканали понесли шалені збитки. Якщо б ситуація і надалі розвивалася таким шляхом, підприємства б не змогли сплачувати за електропостачання, були б відключені від електрики та вимушені  припинити водопостачання споживачів, що призвело б до катастрофічних наслідків.

Сподіваємося, що конструктивна позиція влади по зменшенню вартості електроенергії збережеться і надалі, а відкриття для України ринків країн ЄС та інших країн, де електроенергія дешевша, є дуже важливим кроком для розвитку економіки України та забезпечить стабілізацію роботи водоканалів.

Додаткова інформація: