Міжнародний водний форум в Яремчі (23-25 січня 2019 року) зібрав керівників та спеціалістів водоканалів, міських голів і представників міжнародних фінансових організацій і пройшов під запитом: «А що українці будуть пити завтра?». 

Бо за умов відсутності стратегії розвитку та інвестицій, українці будуть розплачуватися не просто зростанням тарифів на воду. А найціннішим – своїм здоров’ям. Стан галузі сьогодні оцінюється як критичний. 

«Для того, щоб в Україні відбулась модернізація систем питного водопостачання і водовідведення як мінімум на рівні кожної громади має бути стратегічне бачення інвестиційної програми. Що на місцевому рівні треба зробити на перспективу: рік, три, п’ять, 20, 30 років»,– підкреслює Олена Бабак, депутат Верховної ради

«Сьогодні кожний мер, кожний директор водоканалу повинен вийти до своєї громади з реальним планом дій і показати, чи зробив він свою домашню справу. Тому на форумі ми говоримо про розроблення національної стратегії, про те як фінансово-економічне інвестиційне планування діяльності підприємств. І ми мусимо говорити про те, що кожна громада повинна почати з себе – з планування своїх інвестицій в водоканали», – додала Бабак.

Перше, на чому наполягають представники галузі, – це необхідність прискорити розробку стратегії розвитку. 

Другий крок – тотальна інвентаризація всіх мереж міст і створення єдиної геосистеми, для того, щоб знати, які мережі потребують першочергових замін. 

Третій – це питання тарифної політики. Необґрунтовані тарифи приводять до того, що водоканали фактично заблоковані, всі кошти направляються на виживання. Четверте, не менш важливе питання, – це кадрова проблема. 

«Водоканали находяться у дуже складному стані: 70% потребує заміни мереж, дуже висока енергоємність по очищенню стічних вод. Тому нам і потрібна стратегія розвитку. Щоб держава чітко сказала: що ми робимо водоканалам «паспорти», щоб наша галузь стала зрозуміла для світу, – коментує Ольга Бабій, віце-президент Асоціації «Укрводоканалекологія». –  Є дуже багато іноземних екологічних фондів, які готові в нас інвестувати. Є іноземні інституції, які готові давати дешеві кредити, але вони до нас не йдуть. І це не через інфляційні причини. Причина тільки в тому, що у нас немає стратегії, а тому немає довіри». 

Найбільш прикро, що в плані технологій і доступу до них, сьогодні проблем немає. Але в розвиток втручається політика. І державні кошти йдуть на спортивні майданчики для мажоритарників, а не вирішення стратегічного для країни питання – водопостачання та водовідведення. 


В таких умовах окремі водоканали таки пробують розвиватися. Як приклад зміни у водоканалах Івано-Франківська та Тернополя.

Володимир Кузьмак, директор Тернопільводоканал: «В Тернополі проводили аналітику, на її основі був розроблений план інвестування і ми включилися в пошук джерел фінансування. Нам пощастило потрапити в список підприємств,  які були обрані в програму «Розвиток міської інфраструктури-2», яка фінансується за кошти Світового банку. І за цей час проведена дуже скрупульозна робота, ми детально відпрацювали на тих технічних моментах, вибрали технології, які будуть найбільш ефективними. Після цього пішла рутинна робота, тендери. Ми зосередилися на модернізації і реконструкції водоканалізаційної лінії. 

Другий проект – станція знезалізнення води. Відбувається часткова модернізація і заміна водоканалізаційних мереж. Планується заміна насосного обладнання, на 2 найбільших насосних станцій, що суттєво скоротить кількість споживання енергії на сих об’єктах».

Проте позитивний досвід Тернополя та Івано-Франківська одиничний. Світовий банк і інші міжнародні організації готові до співпраці. Перепоною стає небажання змін у самих українців.

«Якщо ви не плануєте розвиток, то в результаті ви втратите навіть те, що маєте. Треба поставити задачі, які ви хочете досягти. І рухатися до них. Тоді світ вам допоможе досягнути головної цілі – забезпечити людей якісною, чистою і доступною водою» – підсумовує представник Світового банку Івайло Христов Колев.

«Держава – це ми. Треба нам визначити ці правила запропонувати їх та затвердити і рухатись цими правилами», – – підсумовує заклик представників водопостачальної галузі президент Асоціації водоканалів України Дмитро Новицький.