Кабінет Міністрів України виключив з проекту Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік» кошти передбачені для фінансування програми «Питна вода України», яка була прийнята на підтримку галузі водопостачання  ще у 2011 році.

Законом було передбачене фінансування цієї Програми на суму біля 3 млрд. гривень за рахунок Державного бюджету. На жаль, за всі попередні роки було виділено лише 208 млн. грн.

Станом на сьогоднішній день знос мереж, споруд та обладнання систем водопостачання та водовідведення в Україні становить понад 50%, значно збільшилася кількість аварій та втрати води. За таких умов підприємствам галузі дуже важко забезпечувати надання якісних послуг.

Завдяки зусиллям народних депутатів міжфракційного об’єднання «Питна вода» в 2018 році коштами держбюджету передбачено фінансування проектів на суму 200 млн. грн. Було проведено конкурсний відбір проектів галузі, зараз виконуються заплановані роботи. Однак, виділення основної суми коштів передбачено на кінець року, що говорить про певний ризик отримання їх в повному обсязі. Ситуацію ускладнює також те, що підприємствам галузі не відшкодовано біля 2,5 млрд. гривень різниці в тарифах. Зросли ціни на електроенергію, реагенти, пальне, майже вдвічі зросли податки.

Водоканали України мають інвестиційні програми за рахунок тарифів, але кошти, передбачені цими програмами, є мізерними в порівнянні з масштабами необхідних робіт.

За  підрахунками експертів, сума коштів, яка потрібна для реконструкції підприємств водопостачання та водовідведення України складає біля 40 млрд. доларів США. Це колосальна сума, яка є непід’ємною для водопровідно-каналізаційної галузі. Водоканали України розраховують хоча б на мінімальну підтримку держави, необхідну для проведення нагальних робіт.

Якщо не вжити термінових заходів для підтримки складного водопровідно-каналізаційного господарства, вже в найближчому майбутньому можна поставити під загрозу надання в Україні послуг централізованого водопостачання та водовідведення.

Асоціація «Укрводоканалекологія», яка об’єднує водопровідно-каналізаційні підприємства, вимагає від Верховної Ради та Кабінету міністрів  передбачити в проекті бюджету України на 2019 рік кошти для фінансування програми «Питна вода».

Укрводоканалекологія від імені водоканалів України звернулася з офіційним листом до Голови Верховної Ради Андрія Парубія та народних депутатів, де просить не допустити доведення до колапсу водопровідно-каналізаційної галузі та ініціювати внесення необхідних змін до проекту Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік».