Цього року 23 жовтня Українській асоціації підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія» виповнилося 30 років від дня заснування. За ці роки була проведена значна робота з удосконалення функціонування та розвитку водопровідно-каналізаційної галузі. У швидкоплинному житті та робочих буднях досить важливо фіксувати свої досягнення, відзначати пройдений етап та встановлювати нові цілі. Ювілей ‑ це завжди особливо приємна та хвилююча подія.

Асоціація «Укрводоканалекологія» – добровільне міжгалузеве об’єднання виробничих підприємств, установ, організацій водопровідно-каналізаційного господарства, науково-дослідних, проєктних, ремонтно-будівельних та інших підприємств різних форм власності, створене з метою постійної координації та поєднання виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення питань забезпечення населення якісною питною водою та водою промислово-господарського призначення, водовідведення, ефективного очищення стічних вод, поліпшення екологічного стану водних ресурсів природного середовища в Україні. Асоціація є корпоративним членом Міжнародної Водної Асоціації IWA. Вона стала потужним професійним об’єднанням, реалізувавши ряд життєво важливих для водопровідно-каналізаційної галузі ініціатив.

Асоціація здійснює: об’єднання інтелектуальних, виробничих, наукових та комерційних інтересів учасників; координацію сумісної діяльності підприємств і організацій-членів асоціації в галузях водопостачання, водовідведення, моніторингу та охорони вод; розвиває практичне і наукове співробітництво; бере участь у розробці й реалізації Державної відомчої та власної програм розвитку водозабезпечення та каналізування населених пунктів України, нормативної бази; надає учасникам послуги з матеріально-технічного забезпечення за їхніми замовленнями; сприяє зміцненню матеріально-технічної та методологічної бази галузевого лабораторно-виробничого контролю якості води; надає послуги учасникам у створенні дочірніх, спільних та інших підприємств і організацій з виробництва нової техніки, вимірювальних приладів, матеріалів; координує зовнішньоекономічну діяльність учасників, у тому числі організовує для них кредитні лінії; здійснює пошук потенційних партнерів для налагодження прямих контактів між ними та учасниками; забезпечує інтереси та захищає права учасників, надає їм юридичну, економічну, іншу консультативну та інформаційну допомогу; організує виставки, семінари, обмін досвідом, рекламне, редакційно-видавниче, інформаційне, готельне, транспортне обслуговування учасників; готує і накопичує банк даних систем матеріально-технічного забезпечення, контролю якості води; допомагає учасникам у розробці проєктів співробітництва з іноземними фірмами та організаціями, в тому числі зі створення спільних підприємств; організовує курси підвищення кваліфікації керівного складу та працівників учасників асоціації.

За весь час існування без належної фінансової підтримки, а іноді ‑ всупереч владі, асоціація сьогодні пишається своїм складом, активними та зацікавленими фахівцями і спеціалістами підприємств водопровідно-каналізаційного господарства України та підприємств і установ, пов’язаних з їх діяльністю. На момент святкування у структурі асоціації налічується понад 200 членів, серед яких підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, національні виробники, дистриб’ютори та імпортери продукції водопроводу та каналізації, проєктно-вишукувальні та навчальні заклади, інші учасники.

Символічно, що рівно 30 років минуло з часу, коли успішно реалізована резолюція створити об’єднання однодумців. Можна описати цей тернистий шлях становлення словами Генрі Форда: «Зібратися разом ‑ це початок. Триматися разом ‑ це прогрес. Працювати разом ‑ це успіх».

Навіть не віриться, що вже минуло три десятки років. Важко було не створити асоціацію, а зробити перші кроки й отримати перші досягнення. Зважаючи на те, що на сьогодні вже багато проєктів реалізовано, досягнуто успіхів, захоплює те, який великий шлях пройдено. Віриться, що досягнень буде ще більше, адже асоціація стрімко розвивається та зростає. 30 років ‑ це безцінний досвід для асоціації, але в той же час необхідно ставити нові цілі на прийдешні роки. Зараз перед учасниками відкрито безліч колосальних можливостей, а попереду команду чекають тільки цікаві виклики й проєкти.

30 років ‑ це достатній строк, коли вже можна об’єктивно оцінити результати діяльності, визнати здобутки, проаналізувати причини невдач, підбити проміжні підсумки проведеної роботи, виокремити досягнення та визначити стратегічні та тактичні пріоритети подальшої діяльності, подальші напрямки розвитку галузі, стратегічні цілі та завдання. За цей період зроблено дуже багато, є чим пишатися. Можна згадати про сотні організаційних, освітніх, видавничих, просвітницьких, науково-дослідницьких та інших заходів, які провела асоціація за цей час. Стало доброю традицією проводити збори, засідання ради асоціації та семінари не тільки в Києві, а й у різних містах країни, що дозволяє обмінюватись кращими практиками. Щороку асоціація проводить загальні збори, виставки, форуми. За весь період розглянуто велику кількість питань діяльності та розвитку водопровідно-каналізаційного господарства України. Але не це є головним підсумком діяльності асоціації. Більш важливим є те, що за цей час асоціація перетворилася в масову організацію, яка реально впливає на формування та здійснення державної політики в сфері водопостачання та водовідведення, екології навколишнього середовища. Вона користується заслуженим авторитетом як у вітчизняному і міжнародному муніципальних середовищах, так і у вищих ешелонах державної влади, численних інституціях суспільства.

У асоціації є основні цілі: створення цивілізованого ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення; забезпечення громадянам України доступу до якісних послуг; активна позиція у розвитку централізованого водопостачання та водовідведення, у тому числі – в розробці нормативно-правових документів галузі.

Водопровідно-каналізаційна галузь працює в умовах глибокої системної кризи. Наша галузь, як і все житлово-комунальне господарство країни, увесь цей час ціною надзвичайних зусиль забезпечує соціальну стабільність у суспільстві, виконуючи при цьому роль амортизатора ринкових перетворень. Несвоєчасне прийняття рішень щодо встановлення повноцінних тарифів на послуги в галузі, неповне відшкодування встановлених окремим категоріям населення пільг на оплату послуг, припинення дотування сфери, відсутність з боку держави належної фінансової підтримки, недосконалість кредитної та податкової політики негативно позначилися на підприємствах галузі, більшість з яких стали збитковими, значно погіршився їх технічний стан.

У той час, як європейські країни постійно інвестують у життєво важливу галузь житлово-комунального господарства, українська влада з часів розпаду Радянського Союзу і до сьогодні не здійснила жодних системних кроків для того, щоб система водопостачання та водовідведення була притомною. Замість того, щоб почати вирішувати проблеми галузі, галузь постійно отримує штучне підвищення цін на електроенергію. Галузь втрачає те, що було створено раніше, почала деградувати, скочуватися в прірву. Без належної охорони джерел водопостачання від людського впливу країна опинилася на межі зникнення води.

У рамках Національного діалогу з водної політики асоціацією проведено кілька конструктивних заходів із розробки спільної Водної стратегії. Водна галузь взаємопов’язана з багатьма сферами і без загальної стратегії її розвитку складно визначати напрямки розвитку окремих її складових, таких як водопостачання та водовідведення. Багато питань було зрушено з місця завдяки активній позиції асоціації. На найближчі роки одним із головних завдань асоціації є імплементація нашого законодавства до Європейських директив з якості води. Попереду чекає непроста робота, тому асоціація має стати активним рушієм змін, які дадуть змогу українським водоканалам працювати відповідно до законодавчих вимог, готуючи якісну питну воду без збитків для підприємств галузі.

Першим кроком до об’єднання підприємств галузі стало рішення засновників-керівників Обласного виробничого об’єднання «Київоблводоканал», м. Біла Церква (начальник І.П. Соломаха); Центрального бюро науково-технічної і економічної інформації (ЦБНТЕІ), м. Київ (директор А.Я. Хрипко); Науково-дослідного та конструкторсько-технологічного інституту міського господарства (НДКТІ МГ), м. Київ (директор Г.П. Щербина); Республіканського спеціалізованого ремонтно-будівельного, монтажно-налагоджувального тресту «Укркомунекологія», м. Київ (управляючий В.П. Сапсай); Центру сприяння сім’ї і дитинству Українського фонду милосердя і здоров’я, м. Київ (голова Л.Т. Василяка) щодо створення та затвердження Статуту Української республіканської асоціації ділової і науково-технічної співпраці підприємств водопровідно-каналізаційного господарства та підприємств, пов’язаних з їх діяльністю і розвитком, «Укрводоканалекологія» (надалі ‑ асоціація «Укрводоканалекологія»). Тоді учасники зібрання дійшли згоди, що лише спільними зусиллями можна захистити інтереси галузі та прийняли історичне рішення про утворення асоціації.

До складу асоціації «Укрводоканалекологія» в 1990 році увійшли 44 одиниці установ та виробничих підприємства України: Управління водопровідно-каналізаційного господарства Міністерства житлово-комунального господарства УРСР (В.Ф. Скубченко), ОВО «Вінницяводоканал» (В.О. Пінко), ОВО «Волиньводоканал» (Л.А. Макаревич), ОВО «Луганськводоканал» (Г.С. Панін), ОВО «Дніпроводоканал» (М.М. Рубан), Аульська ХПС (В.В. Алексєєнко), ОВО «Донецькводоканал» (М.І. Газовський), ВУВКГ м. Житомира (І.В. Черняк), ВУВКГ м. Бердичева (А.Є. Шостакевич), ОВО «Запоріжжяводоканал» (В.І. Шаруда), ОВО «Івано-Франківськводоканал» (А.К. Бандура), ВУВКГ м. Києва (П.І. Петімко), ОВО «Київоблводоканал» (І.П. Соломаха), ОВО «Дніпро-Кіровоград» (Ю.В. Петрашевський), ВУВКГ м. Євпаторії (Л.Й. Воробйов), ВУВКГ м. Керчі (В.В. Хамула), ВУВКГ м. Алушти (М.М. Безкровний), ВУВКГ м. Севастополя (І.П. Пучков), ВУВКГ м. Львова (М.С. Одуха), ВУВКГ м. Дрогобича (І.П. Дубков), ВУВКГ м. Первомайська (М.І. Трестін), ВУВКГ м. Одеси (І.П. Шарков), ОВО «Полтававодоканал» (М.І. Пятак), ВП «Рівневодоканал» (П.І. Батрак), ВУВКГ м. Суми (П.С. Кондров), ВУВКГ м. Тернополя (О.М. Баран), ТВО «Харківкомунпровод» (В.А. Петросов), Харківський облводоканал (О.О. Магомедов), ВУВКГ м. Херсона (В.В. Чижек), ВУВКГ м. Нова Каховка (О.Ф. Федоров), ОВО «Хмельницькводоканал» (О.І. Каськов), ВУВКГ м. Сміла (Ю.М. Рихтовський), ВУВКГ м. Чернівці (О.М. Шумейко), ОВО «Чернігівводоканал» (О.І. Пісковий), ВУВКГ м. Прилуки (В.М. Шматко), трест «Укркомунбудкомплектація» (В.М. Васильєв), трест «Укркомунекологія» (В.П. Сапсай), ВОП «Укркомунмаш» (В.Д. Войтишин), трест «Львівспецкомунбуд» (К.Є. Синенький), Будівельно-монтажне управління «Спецрембудшахтопроходка» (В.І. Калачев), Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства (Г.П. Щербина), інститут «УкркомунНДІпроект» (Ю.Г. Журавльов), інститут «Укрюжгіпрокомунбуд» (В.О. Орлов), інститут «Львівгіпрокомунбуд» (О.І. Діхтяр).

26 липня 1990 року відкритим голосуванням 75-ма голосами представників виробничих підприємств водопровідно-каналізаційного господарства України та установ, пов’язаних з їх діяльністю, установчими зборами учасників асоціації прийнято постанову щодо створення асоціації «Укрводоканалекологія» та ухвалено з доповненнями затверджений начальником Управління водопровідно-каналізаційного господарства Міністерства житлово-комунального господарства УРСР 23 серпня 1990 року Скубченком В.Ф. Статут асоціації «Укрводоканалекологія».

Установчими зборами учасників асоціації 26.07.1990 р. відкритим голосуванням обрано президента асоціації «Укрводоканалекологія» ‑ першого заступника Міністра житлово-комунального господарства Костянтина Миколайовича Зайцева, заступника президента асоціації ‑ начальника Управління водопровідно-каналізаційного господарства Міністерства житлово-комунального господарства УРСР Скубченка В.Ф., затверджено склад членів ради асоціації в кількості 60 осіб, президію ради асоціації в кількості 17 осіб, ревізійну комісію в кількості 5 осіб, дирекцію асоціації у складі 15 осіб (на період організації асоціації ‑ в кількості 7 осіб), положення про дирекцію та ревізійну комісію асоціації, штатний розклад апарату управління асоціації на 1990 рік.

23 жовтня 1990 року асоціація була зареєстрована Виконавчим комітетом Київської міської ради народних депутатів реєстраційним номером 21 за підписом заступника голови міського виконавчого комітету В.Г. Сальникова, що стало офіційним днем створення асоціації.

Костянтин Миколайович Зайцев, очоливши асоціацію, зробив чималий внесок у розвиток водопровідно-каналізаційного господарства. Він постійно сприяв розвитку та модернізації водоканалів України, цілеспрямовано проводив організаційну роботу з реконструкції об’єктів водопостачання та водовідведення із запровадженням нових технологій підготовки та розподілу питної води, транспортування та очищення стічних вод, надавав всебічну допомогу в цьому. На жаль, сьогодні його вже немає серед нас, він пішов із життя 4 травня цього року на 90-му році життя. Колеги знали його як талановитого фахівця, мудрого керівника, щиру та доброзичливу людину. Костянтин Миколайович мав заслужений авторитет серед працівників житлово-комунального господарства. Відданість справі та відповідальність, ініціативність, активна інженерна, громадянська та державницька позиція характеризували його впродовж тривалої трудової діяльності.

20 березня 1995 року юридичними особами – учасниками асоціації (керуючись рішенням загальних зборів асоціації «Укрводоканалекологія» від 17 січня 1995 року) ‑ Державним комунальним об’єднанням «Київводоканал» (генеральний директор П.І. Петімко), Харківським територіальним виробничим об’єднанням комунально-промислового водозабезпечення «Харківкомунпровод» (генеральний директор В.А. Петросов), Державним комунальним підприємством каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» (генеральний директор Ю.Б. Клейн), Державним науково-дослідним інститутом прогресивних технологій у комунальному господарстві «УкркомунНДІпрогрес» (директор І.О. Абрамович), Київським обласним комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Київоблводоканал» (начальник І.П. Соломаха), Орендним підприємством «Одесводоканал» (директор О.С. Шикін), Державним комунальним підприємством «Водоканал» м. Запоріжжя (директор П.А. Спасюк), Житомирським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства (начальник Л.Й. Башинський) ‑ внесені зміни і доповнення до Статуту у зв’язку з приведенням його у відповідність до чинного законодавства: учасники змінюють назву на Українська асоціація підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія»; місце знаходження асоціації – 252014, м. Київ, вул. Бастіонна, 6. Українська асоціація підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія» є правонаступником Української республіканської асоціації ділової і науково-технічної співпраці підприємств водопровідно-каналізаційного господарства та підприємств, пов’язаних з їх діяльністю і розвитком «Укрводоканалекологія». Статутом також визначено права і обов’язки асоціації та її учасників, органи управління, майно та кошти асоціації, персонал асоціації та оплату його праці, припинення діяльності асоціації, форс-мажорні обставини, вирішення спорів.

У зв’язку з приведенням окремих положень Статуту у відповідність до чинного законодавства, керуючись рішеннями загальних зборів асоціації, у 2008, 2016 та у 2019 роках вносилися зміни до окремих розділів та здійснювалася відповідна реєстрація асоціації «Укрводоканалекологія».

Сьогодні асоціація об’єднує підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, науково-дослідні та проєктні організації, бізнес-структури, навчальні заклади, опікується проблемами екології та надає водоканалам необхідну підтримку і допомогу у вирішенні технологічних, технічних, економічних та екологічних питань на законодавчому рівні.

Асоціація «Укрводоканалекологія» є найбільшим в Україні професійним об’єднанням підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, що налічує понад 200 учасників з усіх областей України. Контакти асоціації: адреса: 03150, м. Київ, вул. Казимира Малевича, 31, оф. 315, 318; тел./факс: 044 529 00 50; сайт: www.ukrvodokanal.in.ua; e-mail: ukrvodokanal@ukr.net.

Стан водоканалів України на сьогодні катастрофічний: мережі критично зношені, технології застарілі, обладнання неефективне, брак кваліфікованих працівників. Все це відбувається внаслідок хронічного недофінансування галузі, і якщо це питання не буде вирішуватися, у подальшому проблем тільки побільшає.

Асоціація «Укрводоканалекологія», об’єднавши зусилля всіх водоканалів, намагається сформувати стратегію розвитку галузі, наполягаючи на тому, що необхідно навести лад у розрізненій нормативно-правовій базі, вибудувати єдину стратегію реформування і розвитку галузі, в якій мають бути економічна, фінансова, технічна, технологічна, нормативно-правова і кадрова політика. При цьому має бути постійний діалог із суспільством. Споживачів необхідно постійно інформувати про проблеми галузі та шляхи їх вирішення, робота водоканалів має бути прозорою.

Учасники асоціації давно зрозуміли силу єдності ‑ саме для цього і було створено асоціацію. Асоціація з радістю вшановує ювілей союзу однодумців, що мають на меті подбати про учасників та захистити їхні інтереси. А коли ще й державна та місцева влада почне дослухатися до фахових підходів та виважених рішень стосовно нагальних питань галузі водопостачання та водовідведення ‑ ніщо не здолає таку єдність.