У рамках виставки WOD-KAN 2022 пройшла конференція, присвячена роботі водопровідно-каналізаційного господарства України під час війни. Про те, як працювали наші водоканали в умовах обстрілів та руйнувань, та як координувалось надання допомоги постраждалим підприємствам, розповів президент Асоціації “Укрводоканалекологія” Дмитро Новицький:
“Від рук окупантів тією чи іншою мірою постраждало водопровідно-каналізаційне господарство багатьох наших міст. Воно зруйноване в Маріуполі, суттєво пошкоджене в Чернігові та Миколаєві, знищено в передмістях Києва, таких як Ірпінь, та багатьох інших. Але Асоціація від самого початку війни робила все можливе, щоб водоканали отримували необхідну допомогу. Ми активно співпрацюємо з міжнародними партнерами, гуманітарними та благодійними організаціями, які б могли допомогти постраждалим підприємствам. На цьому шляху вже зроблено дуже багато. наприклад, завдяки фінансуванню Червоного Хреста, нам вдалось відновити водопостачання міста Ірпінь”.
Одним з головних питань наразі є пошук шляхів відновлення зруйнованої інфраструктури. Указом Президента України утворена Національна рада з відновлення України від наслідків війни, що передбачатиме у тому числі відновлення і розбудову комунальної інфраструктури. Крім того, глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала почати роботу над масштабним пакетом відновлення України, що включає інвестиції в усіх сферах економіки. Але в деяких містах ситуація критична і потребує нагальних рішень, тому вже зараз з резервного фонду державного бюджету вже виділено кошти на відновлення водопровідно-каналізаційного господарства Чернігова та Миколаєва.
“На реконструкцію систем водопостачання та водовідведення країни за попередніми оцінками потрібно 40 мільярдів євро. Джерелами фінансування може стати спеціально створений для цього фонд або допомога міжнародних фінансових організацій. Та для досягнення результату окрім коштів потрібно також мати чітку стратегію розвитку галузі. В цьому питанні варто звернути увагу на розроблену у 2021 році Ukraine WSS Policy Note, яка визначає основні напрямки національної стратегії галузі”, – зазначив Дмитро Новицький.
Заходи, які проходять в рамках WOD-KAN, дають змогу водопостачальним підприємствам України не тільки поділитися досвідом, але й знайти однодумців, друзів та партнерів, готових допомогти у відбудові українських міст та водопровідно-каналізаційної інфраструктури.