З 14 по 16 вересня у Запоріжжі проходив 5-й спеціалізований міжнародний запорізький «Еко Форум 2021», головним завданням якого була консолідація діяльності органів влади, промисловців, підприємців, громадськості в напрямку вирішення питань стійкого розвитку, взаємовигідного співробітництва в галузі забезпечення сприятливого навколишнього природного середовища, в тому числі в умовах змін клімату, які спостерігаються та прогнозуються, визначення комплексу взаємопов’язаних адаптаційних заходів по відношенню до екосистем та здоров’я населення. Серед його учасників були експерти з питань охорони довкілля, представники бізнесу, освіти, науки, комунальних підприємств, органів місцевого самоврядування та державної влади.

У рамках заходу було залучено до дискусій широке коло не тільки українських, але й закордонних експертів. Виступили понад 90 спікерів з України та інших країн, працювали 12 основних локацій форуму. У форумі взяли участь фахівці з України, Канади, США, Китаю, Німеччини, Польщі та інших країн. Захід проходив у виставковому центрі «Козак-палац». Шляхом онлайн-включень до участі були залучені закордонні фахівці з країн Європейського Союзу, фахівці та науковці України.

Традиційно, «Еко Форум» кожного року пропонує до обговорення головну тему, що є важливою для кожної країни, міста, селища. Головною темою цьогорічного форуму було обрано впровадження локальних ініціатив у контексті Європейського зеленого курсу (Green Deal), який передбачає декарбонізацію економіки ЄС до 2050 року – програми захисту клімату та довкілля, що започаткована ЄС – стратегію, яка має на меті ресурсну ефективну економіку, в якій у 2050 році буде нульовий баланс викидів парникових газів. Україна теж активно долучається до формування пріоритетів для кліматично нейтрального європейського континенту», а також спеціалізовані секції, присвячені питанням «зеленого бізнесу», енергоефективності, управлінню водними ресурсами, захисту атмосферного повітря та поводженню з відходами.

Під час Міжнародного форуму були обговорені такі питання: Європейський зелений курс: можливості та наслідки для України; локальні ініціативи в рамках Європейського зеленого курсу; Європейський зелений курс: можливості для розвитку українського бізнесу; сталий енергетичний розвиток і збереження клімату: досвід європейських і українських міст; міжнародний досвід кліматичного лідерства міст: досвід українських міст у кліматичній політиці; ефективні інструменти для локальних кліматичних дій; управління водними ресурсами: якість води, очищення стічних вод; захист атмосферного повітря: прогнозування, попередження та використання даних моніторингу стану навколишнього середовища у діяльності органів влади; розбудова регіональних систем оповіщення населення про ризики забруднення атмосферного повітря; управління промисловими та побутовими відходами; шляхи покращення стану ландшафтів.

Організаторами «Еко Форуму 2021» виступили – Запорізька міська рада, Запорізька торгово-промислова палата, за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства освіти і науки України, Запорізької обласної державної адміністрації, Асоціації міст України, Асоціації «Укрводоканалекологія», Комітету підприємців з питань природокористування та охорони довкілля при ТПП України, Запорізького обласного союзу промисловців і підприємців (роботодавців) «Потенціал». Захід відбувся з дотриманням карантинно-санітарних вимог. Для комфорту й безпеки відвідувачів та учасників у «Козак-Палац» були створені всі необхідні умови.

На відкритті форуму до учасників та гостей заходу звернулися міський голова Володимир Буряк, представники обласної влади, народний депутат України Юлія Яцик, Генеральний консул Німеччини Таня Байєр, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ірина Ставчук, представники Асоціації міст України, міжнародних організацій.

– «Еко Форум у Запоріжжі – це візитівка міста. Подія, на яку щороку чекають не лише експерти у сфері екології, а й представники громадськості, бізнесу, мешканці Запоріжжя. Цей захід став одним із наймасштабніших і вийшов на міжнародний рівень, адже збирає багато учасників як з України, так і з-за кордону», – сказав Володимир Буряк.

У програмі форуму були представлені змістовні заходи для промисловців та підприємців, освітян та науковців, студентства та школярів, а також – всіх небайдужих до питань екології громадян. Запорізький екологічний форум став багатогалузевим проєктом, що об’єднав експозиційний, дискусійний та комунікаційний майданчики. Протягом трьох днів сучасні напрацювання у сфері екології були презентовані у рамках екологічної виставки та обговорювалися під час численних тематичних «круглих столів», семінарів, майстер-класів та інтерактивних акцій. На виставці були представлені стенди організацій-розробників сучасних технологій в сфері охорони навколишнього природного середовища, комунальних підприємств міста, промислових підприємств та вищих навчальних закладів. Під час заходу були оголошені підсумки Всеукраїнського студентського професійного творчого конкурсу проєктів з екологічного менеджменту в контексті глобальних кліматичних змін.

У рамках «Еко Форуму 2021» Асоціацією «Укрводоканалекологія» проведено секцію «Управління водними ресурсами: якість вод, очищення стічних вод». У роботі секції взяли участь представники органів державної влади та місцевого самоврядування, відомств та асоціацій, громадських екологічних організацій, спеціалісти науково-дослідних і проектних інститутів, навчальних закладів, водопровідно-каналізаційних господарств України, фахівці підприємств різних форм власності, що працюють у сфері водних ресурсів, енергозбереження, охорони навколишнього середовища. Вони презентували інформацію про реалізовані природоохоронні заходи, представляли продукцію, технології, послуги.

У ході роботи секції були обговорені наступні питання: проблемні питання забезпечення якісною питною водою населення України; стратегія та перспективи реалізації водної політики України; управління енергоефективністю та водними ресурсами; лабораторний контроль та державний нагляд питного водопостачання; комплексне застосування сучасних високочастотних приладів і вимірювальної техніки для водопостачання; водоочисні технології і використання оборотного водопостачання; проектування, будівництво та реконструкція очисних споруд;  інформаційно-розрахункові системи мереж водопостачання та водовідведення; технології хлорування та амонізації питної води; дренажні та аераційні системи в системах водопостачання та водовідведення; інноваційні будівельні матеріали для водного господарства; використання реагентів для очищення стічних вод; очищення трубопроводів від відкладень; електрохімічні методи обробки стічних вод. Фахівці на секції розкрили теми стану водних джерел, водопостачання та водовідведення; ознайомили учасників з діючими нормативними документами водної галузі, проектування, будівництва та експлуатації систем; розкрили теми управління енергоефективністю та водними ресурсами; будови, технічного обслуговування і ремонту сучасного енергоефективного обладнання, умови експлуатації полімерних труб.

  • На секції в дискусіях активну участь прийняли фахівці водопостачальних підприємств міста Запоріжжя та водопровідно-каналізаційних господарств міст та селищ Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Миколаївської, Полтавської, Харківської, Херсонської та Черкаської областей, а також молоді та школярів м. Запоріжжя та Запорізької області.
  • Невід’ємною складовою заходів Еко форуму стала спеціалізована виставка «Енергозбереження», «Еко Лавка EXPO». У виставковій залі були представлені як промислові технології та вироби, так і органічні продукти харчування, речі, що роблять екологічнішим наш побут, бережуть здоров’я та навколишнє середовище. У виставкових заходах форуму взяли участь більше 100 учасників, які показали роботу з модернізації виробництва, реалізації природоохоронних заходів, новітні технології та обладнання. Презентували екологічні розробки промислові компанії України та Запорізького регіону, представники малого та середнього бізнесу, комунальні підприємства Запорізької області. Були представлені сучасні системи енергозбереження та опалення, рішення з альтернативної енергетики та раціонального використання природних ресурсів, енергоощадні технології у будівництві та в напрямку охорони праці. Запорізьке підприємство «Полімер» презентувало нову ТМ «TRONA» – інновацію на ринку безфосфатних, екологічно чистих пральних порошків. У числі учасників і партнерів – «Запоріжсклофлюс», «Укрграфіт», Зелений центр «МЕТІНВЕСТ», ТМ «Green System», ТОВ «ІК «Автоматизація та сучасні технології» (будівництво сонячних станцій), ТОВ «ВТФ «Елегія» (розробники станцій автоматизованої системи моніторингу атмосферного повітря), ТОВ «Центр гідроізоляції і покрівлі» (будівництво та санація гідроспоруд), ТОВ «СЕЙФТІ ТРЕЙД» (пошив спецодягу), ТОВ ВП «Технолог, ЛТД» (будівництво та санація трубопроводів), підприємства технологій та виробів у сфері водних ресурсів ТОВ «НП «РІКОМ», ТОВ «Полісток», ТОВ «Віло Україна», ТОВ «Енергозберігаючі технології», Група підприємств «ГідроАвтоматизація», ТДВ «ПХЗ «Коагулянт» і інші.

Традиційно у рамках «Еко Форуму 2021» виданий збірник тез доповідей наукових праць, до якого увійшли наукові та аналітично-довідкові роботи понад 160 авторів з усієї України.

  • Екологічний проект став майданчиком для розвитку природоохоронного співробітництва та представлення досвіду у сфері екологічної безпеки. Запорізький «Еко Форум 2021» об’єднав владу, бізнес, вчених і громадськість для вирішення питань екології. Учасники «Еко Форум 2021» сподіваються на нові зустрічі у рамках міжнародного екологічного форуму в наступному році.