Наразі існує реальна загроза зупинки надання послуг водо-, тепло- та газопостачання у містах України, що може призвести до повного колапсу у функціонуванні міської інфраструктури, якщо не забезпечити можливість 100% бронювання кваліфікованих фахівців на підприємствах критичної інфраструктури житлово-комунального господарства.  Про це сьогодні говорили  під час прес-конференції, яка відбулась в інформаційному Агентстві Укрінформ.

Представники Асоціації “Укрводоканалекологія”, водоканалів України, теплопостачальних та газопостачальних компаній розказали про дефіцит кваліфікованих кадрів на підприємствах житлово-комунальної сфери.

«На водопостачальних підприємствах працює близько 60 тисяч фахівців,  половина з них чоловіки, 20 тисяч з яких військовозобов’язані. За нашими підрахунками, наразі мобілізовано вже 5 тисяч працівників водоканалів. В основному їх середній вік – 40 років – це найбільш працездатні і вже досвідчені спеціалісти, замінити яких у короткі терміни практично неможливо», – розповів директор Асоціації «Укрводоканалекологія» Олександр Шкінь.

Найбільш критична ситуація складається у прифронтових містах, де до реальної небезпеки для життя через ворожі атаки долучаються проблеми мобілізації та низької заробітної плати.

«У Херсоні дефіцит кваліфікованих кадрів найбільший в Україні. Наразі на каналізаційному господарстві водоканалу лишилось півтори аварійні бригади, які змушені обслуговувати все місто. Разом з тим до підприємства продовжують надходити розпорядження щодо мобілізації працівників, і скоро забезпечувати комунальні послуги буде просто нікому», – розповів директор Херсонського водоканалу Олексій Савченко.

Зварювальники, слюсарі, машиністи насосних установок, водії спецтехніки, електрики – це все суто чоловічі спеціальності, які до того ж потребують багаторічного специфічного досвіду. Замінити таких фахівців жінками неможливо, тож на посадах залишаються працівники передпенсійного або пенсійного віку, та й то в недостатній кількості.

«Підприємство опинилось в критичній ситуації, адже і так потерпає від нестачі кадрів. Колектив Сумського водоканалу працює в надскладних умовах під постійними ворожими атаками і під загрозою ударів безпілотників. Щоб забезпечити безперервну роботу систем водопостачання та водовідведення міста необхідна достатня кількість висококваліфікованих фахівців, які зможуть підтримувати функціонування складного обладнання в умовах блекаутів та інших надзвичайних ситуацій. Адже під час постійних відключень світла доводиться працювати також з автономними джерелами живлення, від яких залежить робота водопровідних і каналізаційних об’єктів», – розповів директор КП «Міськводоканал» Сумської міської ради Анатолій Сагач.

Виконання робіт підвищеної небезпеки (роботи в колодязях, траншеях, шурфах, роботи на висоті, на магістральному водопроводі, тепло- та газомережі тощо) та газонебезпечних робіт повинні забезпечуватися бригадами з певною кількістю працівників, близько 5-7 осіб та не можуть бути виконані жінками та людьми старшого віку.

«Звертаємо увагу уряду на проблему кадрового забезпечення комунальних підприємств. Необхідно знайти баланс між механізмами мобілізації і бронюванням працівників критичної інфраструктури. Наразі штати комунальних підприємств недоукомплектовані приблизно на 50%, як через мобілізацію працівників, так і через критично низьку заробітну плату. Якщо не забезпечити повне бронювання профільних фахівців, зовсім скоро підприємства зіткнуться з критичним браком кадрів, а отже не зможуть виконувати свої функції із життєзабезпечення міст, і станеться справжній комунальний колапс: виникає загроза зриву опалювального періоду, залишення споживачів без першочергових комунальних послуг, зупинка стратегічних підприємств, забруднення навколишнього природнього середовища неочищеними каналізаційними стоками», – сказав президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький.

Учасники конференції закликають Уряд оперативно втрутитися та забезпечити стабільну роботу підприємств критичної інфраструктури задля підтримки життєдіяльності українських міст навіть у складних умовах воєнного стану. За підсумками заходу до представників уряду буде спрямовано лист, у якому відображені наступні пропозиції:

  1. Внести зміни до нормативних документів для спрощення умов бронювання працівників критично важливих підприємств.
  2. Забезпечити відповідність критеріям, які дозволяють бронювати працівників, реальним умовам роботи підприємств водопостачання, водовідведення та теплопостачання.
  3. Запровадити механізми фінансової підтримки, які дозволяють підприємствам відповідати законодавчим вимогам щодо оплати праці.

Запис трансляції можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/live/Cdew20zOXzY

Ознайомитись з резолюцією: РЕЗОЛЮЦІЯ щодо бронювання працівників