21 березня відбулася прес-конференція «Загроза припинення роботи водоканалів України, які споживають електричну енергію від постачальника “останньої надії” Укрінтеренерго».
На заході були присутні представники Асоціації «Укрводоканалекологія», а також підприємств: КП “Компанія “Вода Донбасу”, КП ДОР “Аульський водовід”, МКП “Миколаївводоканал”, “Кривбасводоканал” та “Боярка-водоканал”.
Головною темою конференції стала загроза припинення роботи водоканалів України в умовах, що склалися через прийняття нового законодавства в сфері енергетики.
1 січня 2019 року вступив в силу новий Закону України «Про ринок електричної енергії», згідно з яким енергопостачання підприємств здійснюватиметься лише на умовах 100% передоплати. Крім того, значно збільшився тариф на електроенергію, який не врахований у вартості послуг з водопостачання та водовідведення. Як зазначив директор Асоціації “Укрводоканалекологія” Олександр Шкінь: “Україна за розміром тарифу на електроенергію вже випередила багато европейських країн”.
Водоканали України, які до цього часу працювали за збитковими тарифами, не мають можливості виконати такі умови оплати. За попередні роки у підприємств галузі накопичились борги за спожиту електроенергію на суму більше 6 млрд.грн., що складає майже 20% заборгованості усіх підприємств перед оптовим ринком електроенергії. Заборгованість виникла в тому числі і з вини попереднього складу НКРЕКП, яка заблокувала використання субвенцій з державного бюджету в розмірі 3,5 млрд грн , що було передбачено в 2017 році.
Національним регулятором для багатьох підприємств галузі так і не встановлено тарифи, які б враховували підвищення вартості енергопостачання, що унеможливлює беззбиткову роботу підприємств. За рахунок збільшення вартості електроенергії по комерційному курсу на умовах передоплати в середньому на 10%, підприємства галузі щомісячно несуть збитки в розмірі біля 100 млн грн.
В даних умовах водоканали вимушені були звернутися до постачальника “останньої надії” (ПОН), тариф якого значно вищий від інших постачальників.
Але згідно з законодавством постачальник “останньої надії” надає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Цей термін спливає наприкінці березня, після чого більше сорока водопровідних підприємств залишаться без електропостачання.
Водоканали вже отримали попередження про те, що з 1 квітня вони будуть відключені від мережі. Якщо це станеться, близько 5 мільйонів людей можуть залишитися без послуг водопостачання та водовідведення, та в країні почнеться екологічна катастрофа.
Асоціацією «Укрводоканалекологія» було направлено листи Президенту,
Прем`єр-міністру України, Голові Національної комісії, що здійснює державне
регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Асоціації міст з проханням втрутитись у ситуацію, що склалася, та не допустити відключення від електропостачання підприємств водопровідно-каналізаційної галузі. Але до цього часу ніяких заходів урядом вжито не було.
“Ми знаходимося в стадії колапсу, треба розказати людям, чому так сталося. Це не водоканали будуть винні в тому, що в крані немає води. Це питання недолугої регуляторної політики, – наголошує віце-президент Асоціації “Укрводоканалекологія” Ольга Бабій. – Припинення водопостачання – це ще не страшно: мало хто усвідомлює, чим загрожує припинення роботи каналізації. Це може спричинити екологічну катастрофу.”
Щоб не допустити припинення роботи водоканалів, треба терміново внести зміни в закон – необхідно продовжити термін можливості споживання підприємствами електроенергії від ПОН. Нацкомісія у свою чергу має найближчим часом встановити економічно обгрунтовані тарифи підприємствам водопровідно-каналізаційного господарства для можливості продовження їхньої діяльності. А поки тарифи не прийняті, уряд має визнати надзвичайну ситуацію та фінансувати ці компанії з державного бюджету.
Ольга Бабій зазначила: “Ми вимагаємо, щоб терміново була скликана Рада національної безпеки з цих питань. Кабінет Міністрів спільно з Національною коміссією мають прийняти рішення: як підприємствам, які споживають електроенергію від ПОН, діяти далі?”
Керівництво Асоціації “Укрводоканалекологія” сподівається, що журналісти і громадськість звернуть увагу на цю вкрай важливу проблему, і влада почне терміново вживати необхідні заходи, щоб стабілізувати ситуацію.