Незважаючи на постійні повітряні атаки, обстріли та воєнну загрозу, КП Водоканал м. Запоріжжя за фінансової підтримки ЮНІСЕФ, запустив в експлуатацію вторинний відстійник, аналогів якому нема в Україні. Це дасть змогу не тільки значно покращити технологічний процес очищення стічних вод та дозволить економити електроенергію, але й підвищить надійність системи водовідведення для правобережної частини Запоріжжя, де проживає близько 250 тисяч людей.
Центральні очисні споруди правобережної частини міста, які функціонують з 1976 року, є ключовим елементом системи очищення стічних промислових та побутових вод міста. Очищення стоків відбувається за кількома етапами: механічне та біологічне очищення, обробка мулу та знезараження стічних вод. Вторинні радіальні відстійники діаметром 40 метрів – це заключна фаза біологічного очищення. Саме тут стічна вода розділяється на освітлену воду та мул, який потім повертається для повторного використання, а вода скидається у водойму, тобто надійна робота цього відстійника суттєво впливає на довкілля.
У травні 2023 року КП “Водоканал” вивів з експлуатації вторинний радіальний відстійник №2 на Центральних очисних спорудах, який працював в агресивному середовищі стічних вод майже 50 років і мав значний знос. Корозія металоконструкцій, пошкодження залізобетонних поверхонь та з’єднань зробили неможливим ефективне очищення стічних вод.
13 жовтня 2023 року між ЮНІСЕФ та КП “Водоканал” було підписано Меморандум про взаєморозуміння, яким передбачено надання фінансової допомоги в розмірі 25 млн. грн на реконструкцію відстійника.
Згідно проекту, переливний жолоб знаходиться з зовнішньої частини відстійника по периметру. Це рішення дозволяє значно знизити експлуатаційні затрати на утримання споруди. В конструкції відстійника передбачено регулювання всмоктування мулу кожним мулососом окремо, що дає змогу виконати наладку оптимального режиму роботи споруди та забезпечить енергозбереження. Мулосос та металоконструкції споруди вироблені з корозійностійких матеріалів, а саме з нержавіючої сталі. Також застосовується інноваційна технологія “колесо у воді”. Ця технологія запобігає замерзанню механізмів взимку та дозволяє уникнути зупинок через сніг чи лід. Завдяки цим рішенням, КП «Водоканал» забезпечить стабільну роботу відстійника, навіть у найскладніших агресивних умовах.
Реконструкція вторинного відстійника дозволить покращити седиментацію, тобто осідання мулу, підвищити ефективність біологічного очищення стічних вод та раціонально використовувати електроенергію.
«Ми глибоко вдячні ЮНІСЕФ за допомогу у розвитку критичної інфраструктури міста. Це не просто оновлення споруд – це крок до покращення екологічної ситуації та забезпечення надійного функціонування системи водовідведення міста Запоріжжя та області» – прокоментував цю подію генеральний директор КП «Водоканал» Андрій Шаповал.