У Міжнародному виставковому центрі в Києві відбувся Water Recovery Forum, що проходить в рамках AQUATHERM KYIV 2026.
Water Recovery Forum – це майданчик для обговорення відновлення та розвитку водопровідно-каналізаційної галузі України, залучення фінансування, кадрового потенціалу та впровадження сучасних рішень у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.
Захід об’єднав представників органів влади, водоканалів, міжнародних партнерів, експертів та бізнесу, щоб обговорити ключові виклики галузі: водну стратегію громад, реформу ліцензування, децентралізацію тарифів, інвестиційну привабливість водного сектору, адаптацію до європейських норм та сучасні рішення для українських водоканалів.
Із вітальними словами до учасників звернулися Олена Кононенко – керівник проєкту ReBuild Ukraine та директор виставки АкваТерм Київ; Костянтин Ковальчук – заступник Міністра розвитку громад та територій України, а також Дмитро Новицький – президент Асоціації «Укрводоканалекологія».
Під час першої панельної дискусії Water Recovery Forum 2026 учасники обговорили, як водна стратегія може стати важливою частиною розвитку громад.
Йшлося про реформу ліцензування, децентралізацію тарифів, нові повноваження та відповідальність громад, а також про законодавче регулювання й інвестиційну привабливість водного сектору на місцевому рівні.
Окрему увагу приділили адаптації до європейських норм управління, що є особливо важливим у контексті євроінтеграції України.
Директор Департаменту систем життєзабезпечення Мінрозвитку Віталій Сурай виступив із презентацією, присвяченою стану сфери централізованого водопостачання та водовідведення в умовах війни.
У своєму виступі він окреслив ключові проблеми галузі: значний знос мереж і обладнання, руйнування інфраструктури внаслідок бойових дій, недостатній доступ населення до якісного централізованого водопостачання та водовідведення, а також високу енергоємність систем. За даними спікера, потреби у реконструкції та відновленні сектору оцінюються у 17,5 млрд доларів.
Окрему увагу було приділено впровадженню європейських стандартів, підвищенню енергоефективності та реалізації державних програм «Енерговода», «Екостоки» і «Соцвода», які мають стати основою для модернізації, сталого розвитку та інвестиційної привабливості водної галузі України.
Під час другої панельної дискусії Water Recovery Forum 2026 учасники зосередилися на темі стратегічного людського капіталу та розвитку потенціалу підприємств водопровідно-каналізаційного господарства.
Йшлося про те, що відновлення водної галузі — це не лише модернізація мереж, обладнання та інфраструктури, а й підготовка фахівців, посилення інституційної спроможності підприємств та впровадження сучасних підходів до навчання.
Окрему увагу приділили Дансько-Українській співпраці у водній галузі, практичному досвіду реалізації проєктів реконструкції водопровідних мереж у Миколаєві, а також створенню Національної Української водної академії за підтримки Уряду Королівства Нідерландів.
Також у межах панелі обговорили локальні системи водоочищення як сучасні рішення для бізнесу та інфраструктури, що можуть бути важливими для підвищення стійкості громад і підприємств в умовах війни та відновлення.











