Асоціація «Укрводоканалекологія» висловлює обурення та категоричну незгоду з тим, що у рейтингу «ТОП-100 найбільших підприємств-забруднювачів», складеному Державним агентством водних ресурсів України, водоканали посідають перші місця.

Очолює список Київводоканал, в першу десятку також увійшли Дніпроводоканал, Львівводоканал, Миколаївводоканал та Чернігівводоканал. Потрапили до рейтингу навіть водоканали маленьких міст, таких як Шостка, Трускавець, Моршин, Чортків та інші, які впливають на забруднення у найменшій мірі.

Асоціація «Укрводокналекологія» вимагає від Державного агентства водних ресурсів України надати роз`яснення, хто і за якими критеріями та методиками обирає підприємства, що потрапили у рейтинг забруднювачів довкілля, оскільки об`єктивність рейтингу викликає сумніви.

Незрозуміло, яким чином визначалися відхилення від норм при створені даного рейтингу, адже на сьогодні радянський СанПиН 4630-88 «Санитарные правила и нормы охраны поверхностных вод от загрязнения» скасований, а нові Гігієнічні нормативи якості води водних об’єктів для задоволення питних, господарсько-побутових та інших потреб населення та ДСанПіН охорони поверхневих водойм, які визначають гранично допустимі концентрації забруднень у поверхневих водоймах, що використовуються при розробці ГДС на скиди, досі не затверджені Міністерством охорони здоров’я.

Дійсно, певні проблеми щодо очищення стічних вод у підприємств водопровідно-каналізаційного господарства є. В першу чергу це відбувається через:

  • зношеність очисних споруд,
  • неконтрольовані скиди промисловими підприємствами стоків без додержання Правил приймання стічних вод,
  • використання населенням побутової хімії з великою кількістю фосфатів.

Звертаємо увагу, що у перелік забруднювачів поверхневих водойм не потрапив жоден з агрохолдингів, що використовують велику кількість добрив, залишки яких при повені та з дощовими водами потрапляють до річок, а також багато інших підприємств, що забруднюють довкілля.

Слід зазначити, що Асоціація «Укрводоканалекологія» неодноразово пропонувала разом з Державним агентством водних ресурсів розробити Водну стратегію, а також спільно вирішити питання контролю за експлуатацією та бурінням свердловин. На жаль, ці пропозиції досі не знайшли підтримки Держводагентства.

Враховуючи пильну увагу громадськості до діяльності підприємств галузі, вважаємо, що інформація, оприлюднена Держводагентством, безпідставно підриває репутацію водопостачальних підприємств, які не тільки не забруднюють довкілля, але й очищують стічні води, що надходять від усіх споживачів, в тому числі промислових підприємств.