Lviv Eco Forum – щорічний захід, що є майданчиком для  обговорення проблем водопровідно-каналізаційної галузі, екології та збереження природних ресурсів.

До участі у Форумі запрошені профільні фахівці, керівники підприємств водопровідно-каналізаційного господарства України, представники влади, партнерських асоціацій, бізнесу та науки, іноземні колеги.

Якщо раніше у центрі уваги заходу були переважно екологічні проблеми, в умовах війни постали нові масштабні виклики, першочерговим з яких є забезпечення населення питною водою та підтримка роботи водоканалів в умовах воєнних дій.

У перший день заходу розглядались такі питання:

– Фінансово-економічний стан підприємств галузі водопровідно-каналізаційного господарства та шляхи виходу з кризи;

– Досвід регулювання ринку послуг в країнах ЄС;

– Робота міжнародних організацій щодо підтримки підприємств водопровідно-каналізаційного господарства України;

– Відновлення та розвиток водопровідно-каналізаційного господарства.

Під час першої дискусійної панелі членкиня Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Ольга Бабій підкреслила об’єктивну необхідність коригування тарифів, одна з причин – споживча інфляція, яка вже сягнула майже 30%. Вона наголосила, що в умовах сьогодення до тарифів також потрібно закладати кошти на придбання резервних генераторів, запасу реагентів, засобів захисту для працівників тощо.  Також вона заначила, що треба припинити говорити про заборону коригування тарифів, необхідно почати говорити про нові стандарти підтримки споживача.

Директор Департаменту комунальних послуг та комунального обслуговування Міністерства розвитку громад та територій України Андрій Ведмідь зазначив, що потрібні великі інвестиції у галузь, але їх неможна покласти на тариф, ці кошти необхідно вишукувати у бюджетах різних рівнів, потрібно звертатись по допомогу та розглядати кредитні пропозиції іноземних банків та партнерів. Міністерство розглядає кожну ідею, яка надходить, завжди чекає на пропозиції від водоканалів, тісно працює з представниками Асоціації «Укрводоканалекологія»,  розробляє нормативні акти, які б могли поліпшити ситуацію.

Директор ЛМКП «Львівводоканал» Дмитро Ванькович поділився своїм баченням розвитку водопровідної галузі, спираючись на досвід німецьких водопостачальних підприємств. На його думку, сама водопровідна галузь має бути генератором бізнесу, екологічної активності, технологічної реновації – генератором якості життя  громадян, адже від якості води і стану довкілля залежить якість життя. Для цього  необхідно запозичити модель тарифного регулювання у німецьких водопровідних підприємств. У цій моделі тариф має дві складові: перша з них покриває 100% операційних витрат, друга – це інвестиційна складова, яка складає не менше 40-50%. Така модель радикально змінила би стан галузі, зробивши її самодостатньою та дозволила підвищити якість  послуг.

Генеральний директор Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o Яцек Скарбек поділився досвідом модернізації польських водопровідно-каналізаційних підприємств у контексті джерел фінансування та вартості послуг водопостачання і водовідведення.

Про роботу своїх підприємств під час війни розповіли Борис Дуденко – генеральний директор МКП «Миколаївводоканал» і Анатолій Сагач – директор КП «Міськводоканал» м. Суми.

 

Другий день Форуму був присвячений нормативному забезпеченню галузі водопровідно-каналізаційного господарства і тарифній політиці.

Директор Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення НКРЕКП Артем Чумак зазначив, що фактичні доходи водопостачальних підприємств зменшились порівняно з плановими на 20%,  і разом з тим є недофінансування по кожній статті витрат: заробітна плата, закупка реагентів, витрати на ремонтні роботи тощо. Реалізація послуг по підприємствах впала в середньому на 16%, внаслідок чого зросли понаднормові витрати. Що стосується тарифної політики на 2023 рік, НКРЕКП буде закладати ту ціну на електричну енергію, яка буде актуальною на момент становлення тарифу. Також він зауважив, що в період воєнного стану регулятором було прийнято 15 постанов, що полегшують роботу підприємств під час війни.

Директорка Департаменту правового забезпечення ПрАТ «АК «Київводоканал» Катерина Гула зауважила, що багато нормативних актів змінилося з початку війни, була прийнята низка законів і підзаконних актів. Зокрема, відбулись зміни в законодавстві щодо закупівлі та податковому законодавстві. У своїй промові вона розтлумачила ці зміни.

Заступниця директора з фінансово-економічних питань Розрахункового департаменту ПрАТ «АК «Київводоканал» Олена Колесник підкреслила необхідність передбачити у структурі тарифу також витрати на обладнання бомбосховищ, закупівлю засобів захисту, придбання генераторів, техніки, устаткування для автономної очистки води тощо. Вона зауважила, що головним чинником має бути те, що експлуатаційні витрати водопостачальних підприємств повинні  покриватись на 100%, бо інакше водоканали просто не зможуть працювати.

 

Під час Форуму було презентовано відео, в якому керівники водоканалів України та представники бізнес компаній розповідають про роботу водопостачальних підприємств під час війни, а також спецвипуск журналу «Водопостачання та водовідведення», де узагальнено досвід роботи водоканалів України та Асоціації «Укрводоканалекологія» в умовах воєнних дій.

Результатом заходу стало напрацювання проєкту резолюції щодо критичної необхідності перегляду джерел фінансування водопостачальних підприємств України, яку буде адресовано Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Раді національної безпеки і оборони України.